Žádost o poskytnutí bližších informacích

Odpověď na dotaz ze dne 29. srpna 2013 zobrazit původní dotaz
Můj kamarád se ocitl v situaci,kdy si neví rady. Před měsícem,se jeho stýci stala nehoda,kterou nezavinil sám,nýbrž do něho nacouval dodávkový automobil a pohmoždil ho,musel být hospitalizován v nemocnici. Strýci je 85 let,dosud byl žijící sám s tím,že jehop synovec mu poskytoval každodenní péči. Situace je nyní problematická v tom,že synovec je v invalidním důchodu 1.stupně,u toho pracující. Jaká je možnost zajistit strýcipečování a ošetřování,jelikož v jeho věku je už částečně mentálně postižený a potřebuje neustálý dozor. Prosíme o radu,jak postupovat,aby nemusel do domova důchodců a mohl bych se o něj náležitě postarat,aby nestrádal.Děkuji za odpověd'
Jaroslava Kuderová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o svém kamarádovi, který má 85 ti letého strýce, který po autonehodě potřebuje každodenní péči svého synovce. Jeho zdravotní stav se zhoršil i po mentální stránce a potřebuje dennodenní dozor. Synovec, Váš kamarád, pracuje a je sám v invalidním důchodě I. stupně. Nechcete, aby strýc musel jít do domova pro seniory nebo jiného zařízení a ptáte se, jaké formy péče existují, které by umožnily jeho pobyt doma.

Dobrý den, paní Kuderová,

péči v domácím prostředí mohou zajistit pečovatelské služby nebo zdravotní sestry – pokud je potřeba i ošetřovaní po zdravotní stránce. Zdravotní sestry – agentury domácí péče , může předepsat praktický nebo ošetřující lékař, mohou přicházet za pacientem několikrát za den a jejich činnost je vykazována na pojišťovnu. Přijdou ovšem poskytovat pouze lékařem předepsanou zdravotní péči.

Pečovatelky  fungují na objednávku klienta, mohou přijít v určitou hodinu, na určitý čas a poskytnout služby, které zahrnují osobní hygienu, podání oběda, drobný úklid, doprovod ven, nebo čistě jen pobýt s klientem. Tato služba se řadí mezi sociální služby a je hrazena klientem.  Cena se zpravidla pohybuje kolem 100Kč na hodinu, plus cestovné.

Jako finanční výpomoc existuje příspěvek na péči, o který si strýc Vašeho kamaráda může zažádat, a kterým si v případě kladného vyřízení péči hradit.

Podrobnější informace naleznete v aktivních odkazech.

Přeji Vašemu kamarádovi zdárné vyřešení nelehké situace.

S úctou,

Olga Cordiner