Žádám o invalidní důchod. Je možné započítat péči o osobu blízkou do potřebné doby pojištění?

Odpověď na dotaz ze dne 23. listopadu 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den, pecuji o syna ve 2 stupni ma 13roku.v soucasne dobe si zadam o castecny d. Mam 39 let a nevim jestli splnim dobu pojisteni. Mam odoracovano 4roky,je mozne vzit zbyvajici dobu napr. rok z pece o osobu bli. Dekuji.
Marketa
Píšete nám, že si žádáte o částečný invalidní důchod a nejste si jistá, jestli splňujete potřebnou dobu pojištění. Je Vám 39 let, máte odpracovány 4 roky a pečujete o 13letého syna, který pobírá příspěvek na péči ve 2. stupni.

Dobrý den paní Markéto,

podle zákona 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění může pojištěnec žádat o invalidní důchod, jestliže se stal invalidním pro invaliditu 1., 2. nebo 3. stupně a získal-li potřebnou dobu pojištění nebo jeho invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Pro pojištěnce staršího 38 let platí podmínka splněných 5 let potřebné doby pojištění v posledních 10 letech před vznikem invalidity a považuje se též za splněnou, pokud v posledních 20 letech před vznikem invalidity získala tato osoba 10 let pojištění.

Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v zákoně účastny dle § 5, odst. 2, písmene d) také osoby pečující osobně o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), pokud spolu žijí v domácnosti; podmínka domácnosti se nevyžaduje, jde-li o blízkou osobu nebo asistenta sociální péče podle § 83 odst. 1 zákona č. 108/2006 Sb.
Je však podmínkou, aby péče o takto závislou osobu probíhala v rozsahu alespoň 365 dnů.

Pokud tedy pečujete o svého syna již po dobu jednoho roku, měla byste mít splněnou potřebnou dobu pojištění pro účely nároku na invalidní důchod.

Informace o důchodech a důchodovém pojištění poskytuje Call centrum ČSSZ. Pokud sdělíte své rodné číslo, můžete svou situaci probrat s jejich odborníkem zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého,

Lucie Přádová