Žádala jsem 2x o sirotčí důchod pro syna. Pokaždé byly jeho zemřelému otci jinak vypočítány odpracované roky. Jak je to možné?

Odpověď na dotaz ze dne 9. května 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, v roce 2008 zemřel synovi otec 30let. Sirotčí zamitli z duvodu, ze nemel odpracovano 5 let. Od minuleho roku se zmirnil zakon, ze staci jen opracovany rok. V prvnim zamitnuti v roce 2008 je napsano, ze dobu pojištění mel pres rok. Dnes mi prisel dopis, že mel odpracovano necely rok. Jak je mozne, ze se to zmenilo? Zadala jsem znovu z duvodu, ze podminky splnuje a podle nich opet ne. S pozdravem Zuzana
Zuzana

Dobrý den,

píšete, že synovi zemřel otec, ale syn neměl nárok na sirotčí důchod, protože otec neměl odpracovanou potřebnou dobu pojištění. Zkusila jste podat žádost znovu ve chvíli, kdy se změnily podmínky. Žádost byla opět zamítnuta. Překvapuje Vás, že podle prvního vyjádření měl dobu pojištění přes rok a podle aktuálního vyjádření je to pouze necelý rok. Ptáte se, jak je možné, že se to změnilo.

Rozumím, že Vás to překvapuje. Předpokládám, že u jednoho z výpočtů muselo dojít k nějaké chybě nebo při druhém výpočtu neměli k dispozici všechny potřebné záznamy. V každém případě ten, kdo může podat přesnou informaci a případně napravit chybu je přímo ČSSZ, která o přiznání sirotčího důchodu rozhoduje.

Pokud máte i to staré rozhodnutí, můžete s oběma dokumenty zajít na ČSSZ, případně využít jejich call centrum a doptat se, jaký postup by doporučili.

Přeji Vám úspěšné vyřešení celé záležitosti,

Barbora Váchová