Z důvodu těhotenství uvažuji o přestupu z denního do kombinovaného studia. Neztratím nárok na sirotčí důchod ?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 4. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Studuji denní formu studia na VOŠ (2.rocnik) a zjistila jsem,že jsem těhotná. Měla bych nárok na sirotčí důchod v případě ,že bych přešla z denni formy studia na formu kombinovanou + jak by se změnami souviselo moje těhotenství ? Po dobu studia jsem nepracovala na HPP ,pouze na DPP, tudíž nemám ani nárok na mateřskou.
Moc díky za odpověď

Ludmila
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že studujete 2. ročník VOŠ a zjistila jste, že jste těhotná. Ptáte se, zda byste měla nárok na sirotčí důchod i v případě, že byste z důvodu těhotenství přešla z denní formy studia na formu kombinovanou. Po dobu studia jste pracovala na DPP a nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Dobrý den,

v případě, že byste studovala jinou než denní formou, máte povinnost kromě potvrzení o studiu zaslat na ústředí ČSSZ nebo místně příslušnou OSSZ také navíc prohlášení, že Vaše výdělečná činnost nezakládá účast na důchodovém pojištění (tj. z Vašeho výdělku se neodvádí pojistné na důchodové pojištění). Pokud by účast na pojištění zakládala, nárok na sirotčí důchod by zanikl.

Výplata sirotčího důchodu náleží studentovi i v případě rodičovství (také po uzavření manželství) a pobírání rodičovského příspěvku, pokud studium trvá a student nedosáhl věku 26 let.

S přáním hezkého dne

Ester Miffková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Ester Miffková

Mgr. Ester Miffková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz