Z čeho mi bude vypočítána podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o maminku?

Odpověď na dotaz ze dne 20. ledna 2021 zobrazit původní dotaz
Hezký den zemřela me maminka o kterou jsem pečovala 9 let.zemrela 11.7 2020 probírala jsem na ní prispevek na opatrovnictvi 19200.-kč.Prihlasila jsem se na PÚ na kolik korun mám nárok a z čeho se prosím příspěvek počítá. Dekuji Alblová.
Ivana Alblova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Pečovala jste 9 let o maminku, která v červenci 2020 zemřela. Maminka měla přiznaný příspěvek na péči ve výši 19 200 Kč měsíčně. Přihlásila jste se na úřad práce, ptáte se, z čeho Vám bude vypočítána podpora v nezaměstnanosti.

Dobrý den,

nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká v případě, že jste v posledních 2 letech získala alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění. Což pravděpodobně splňujete, jelikož dobu péče o osobu ve II. – IV. stupni závislosti je možné nechat si uznat jako náhradní dobu důchodového pojištění. K tomu budete potřebovat potvrzení o době péče, které si můžete nechat vystavit na pobočce úřadu práce, která příspěvek na péči vyplácela.

Podpora v nezaměstnanosti se počítá z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním zaměstnání. V případě, že jste v době péče a ani po jejím skončení nepracovala, podpora v nezaměstnanosti se bude počítat z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku, která v roce 2020 činila 34 611 Kč. Za první 2 měsíce Vám bude náležet podpora ve výši 0,15násobku (5 192 Kč), další 2 měsíce ve výši 0,12násobku (4 154 Kč) a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku (3 808 Kč) průměrné mzdy v národním hospodářství.

Výši podpory v nezaměstnanosti Vám spočítají na pobočce úřadu práce, kde jste se zaregistrovala. V případě dalších otázek je možné poradit se také v Call centru Úřadu práce ČR.

Pro úplnost doplňuji, že aby Vám byla doba péče o maminku započítána v budoucnu při posuzování nároku na důchod, je třeba vyřídit si její započítání jako náhradní doby na pobočce okresní správy sociálního zabezpečení.

S pozdravem

Monika Vaníčková