Vyřizuji pro invalidní dceru v I. stupni příspěvek na péči, dle lékařů má mít III. stupeň. Odvolali jsme se proti zamítnutí. Co dál?

Odpověď na dotaz ze dne 24. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
MAM DCERU JE JI 19 LET CELI ROK JI VIRIZUJI PNPA MA VSUDE NAPSANE ZE MA MIT 3 STUPEN PECE APORAD NAM TO ZAMITAJI MENTALNI RETARDACEA SPOUSTU POSUDKU OD LEKARU VCICHNI SE SHODUJI NA TOM SAMEM PSICHOLOG PSICHIATR ODBORNI LEKAR A SPC OSTRAVA UZ NEVIM CO DAL ODVOLANI NAM NAPSALA SOCIALNI PRACOVNIK ALE NEVIM UZ JAK DAL MOC DEKUJIMA ID V 1 STUPNI MOC DEKUJI
RENATA
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Už si nevíte rady s tím, že Vám dosud nepřiznali příspěvek na péči pro Vaši dceru, která je mentálně retardovaná a má invalidní důchod v 1. stupni. Proti rozhodnutí jste se odvolala. Domníváte se, že by dcera měla mít nárok na 3. stupeň příspěvku na péči. Podporují Vás i posudky od lékařů, psychiatrů a psychologů, kteří dceru měli v péči.

Dobrý den, paní Renato,

je dobré vědět, že posouzení zdravotního stavu pro jednotlivé systémy je rozdílné. Zdravotní postižení, které splňuje zdravotní podmínku pro přiznání jedné dávky, např. invalidní důchod Vaší dcery, nemusí odpovídat přiznání dávky jiné, např. příspěvku na péči pro Vaši dceru. Výsledkem posouzení zdravotního stavu je posudek, který vychází z odborných nálezů klinických lékařů a je podkladem pro rozhodnutí buď České správy sociálního zabezpečení (důchody), nebo Krajské pobočky Úřadu práce ČR (příspěvek na péči).

To, aby posudkový lékař posoudil zdravotní stav Vaší dcery řádně, je nutné, aby se veškeré lékařské zprávy od lékařů a diagnostiky od psychologů dostaly k praktickému lékaři Vaší dcery, který z nich pak píše zprávu pro posudkového lékaře. Pokud se tak stalo, nic jiného proti rozhodnutí o nepřiznání příspěvku na péči nemůžete udělat, než co jste udělala – podala odvolání.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal