Vypravila jsem babičce pohřeb, měla prý předplacený pohřeb kremací. Jak zjistím, u koho to zařídila?

Odpověď na dotaz ze dne 21. dubna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, ohledně pohřebného. Moje babička Zemřela ,stále jsem se o ní starala a vždy mi říkala že ma předplacený tedy zaplaceny pohřeb...kremaci .Bohužel stratila kartičku a já když zemřela jsem vše potřebné vyřídila a zaplatila v pohřební službě .Dotaz tedy zní jako zadavatel pohrbu kde a jak mohu zjistit kde to babička předplatila .Nepatřila bych po tom babičku jsem milovala a ona mě ,ale přijde mi nefér to platit dvakrát nebo nechat peníze propadnout v dnešní době někomu cizemu. Předem Vám děkuji za odpověďvnucka zřizovatel rozloučení a všeho okolo .
Monika
Píšete, že jste se starala o babičku, která zemřela. Sdělila Vám, že si dopředu zaplatila náklady spojené se svým pohřbem, ale ztratila o tom doklad. Vy jste jí vypravila pohřeb a zaplatila jej a teď se snažíte zpětně zjistit, u koho si babička pohřeb předplatila. Dodáváte, že jste peníze na babiččin pohřeb dala ráda, ale jde Vám o to, aby se neplatil dvakrát.

Dobrý den, paní Moniko,

oceňuji Vaši péči o babičku a zajištění jejího pohřbu. Rozumím Vaší snaze dopátrat se toho, jak to bylo a zajistit, aby babiččiny peníze byly využity na účel, pro který jej zamýšlela. Zmiňujete se o kremaci. Tu je možné si předplatit u Společnosti přátel žehu se sídlem v Praze. Společnost nemá webové stránky, je možné jim zavolat na telefonní číslo 222 315 868 a ověřit, zda babička s nimi něco sjednávala. Pokud se nedovoláte, doporučuje Společnost nechat na záznamníku vzkaz.

Možnost sjednat si pohřeb dopředu nabízí také některé pohřební služby. Např. jedna pražská pohřební služba popisuje, že na základě příkazní smlouvy je dohodnutá částka uložena na termínovaném vkladu a po úmrtí objednavatele je částka převedena pohřební službě, která pak zajistí pohřeb podle dohodnutých parametrů. Je možné ověřit u pohřebních služeb v okolí, zda s nimi nějakou smlouvu babička neuzavřela. Nevím ale, zda je možné proplácet něco zpětně.

Použila jste pojem pohřebné. Jen pro úplnost dodávám, že tímto slovem se označuje dávka, o kterou si může požádat ten, kdo vypravil pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte. Na pohřebné tedy nárok nemáte.

Přeji Vám, ať se Vám podaří zjistit, co hledáte.

Barbora Váchová