Vylučuje pobírání příspěvku na péči nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Odpověď na dotaz ze dne 24. září 2013 zobrazit původní dotaz
Dobry den,mam tento dotaz.Pecovala jsem o maminku( pecujici osoba) od cervna 2012.V cervnu 2012 jsem pro maminku zadala o prispevek na peci.Ja jsem po celou dobu byla vedena na uradu prace.26.8. 2013 konecne prislo rozhodnuti, že prispevek na peci ve 2.stupni zavislosti byl mamince priznan zpetne a to od cervna 2012. Jenze maminka 31.8.2013 srpna 2013 zemrela.Chci se zeptat, zda mam narok na podporu , kdyz jsem stale vedena po celou dobu na UP.Mym planem bylo, ze se z UP po obdrzeni rozhodnuti (pokud maminka dostane 2.stupen zavislosti) odhlasim, ale to jsem uz nestihla.Na UP mi pracovnice sdelila, ze sama nevi zda mam narok na podporu, nebot jsem byla po celou dobu pece o maminku vedena na UP, at si to nekde zjistim.Behem 15 mesicu maminka 3 mesice byla v nemocnici.Presto mi zustava 12 mesicu pece o maminku v 2 stupni zavislosti.Napadlo me, zda se neodhlasit z UP a druhy den se zase prihlasit,abych na podporu mela narok.Nevim, zda je to vubec mozne. Ja ale jinak nevim, kde se mam zeptat. Poradite mi?
Ivana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste pečovala o maminku, u které jste v červnu 2012 zažádala o zvýšení příspěvku na péči. Rozhodnutí o zvýšení příspěvku přišlo až začátkem srpna tohoto roku. Maminka bohužel koncem srpna zemřela. Po celou dobu péče jste v evidenci úřadu práce a pobíráte podporu v nezaměstnanosti. Pracovnice úřadu práce si nebyla jistá, zdali po obdržení příspěvku na péči máte dále nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ptáte se, na koho se můžete ve věc obrátit a kdo by Vám byl schopen poradit.

Dobrý den, paní Ivano,

příspěvek na péči dostala Vaše maminka, aby si díky němu si mohla zaplatit péči o svoji osobu. Pokud jste byla vedena, jako pečující osoba, příspěvek na péči patří Vám.

To, že jste zároveň vedena na úřadu práce a pobíráte podporu v nezaměstnanosti, je čistě Vaše záležitost. Výše příspěvku se totiž nezapočítává do příjmů příjemce ani pečujícího. Nemělo by to tedy ovlivnit Vaše nadále pobírání podpory v nezaměstnanosti.

Podrobnější informace můžete získat u vedoucí oddělení zaměstnanosti Úřadu práce.

S pozdravem,

Olga Cordiner