Vnučce, která se mnou sdílí domácnost, byl přiznán sirotčí důchod. Může to mít vliv na přiznání dávek hmotné nouze?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 8. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den můze mi odebrat hmotnou nouzi kterou jsem do posud brala moje vnučka dostala po svém otci siridči důchod a mě odebrali sociálním podporu .moje vnučka bydlí sennou a má trvali bydliště u mě u babičky

Helena kotrčova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že sdílíte domácnost se svou vnučkou, které byl nyní přiznán sirotčí důchod po jejím zemřelém otci. Obracíte se na nás s dotazem, zda může výplata sirotčího důchodu nějak ovlivnit Váš nárok na dávky hmotné nouze, které jste dříve pobírala, a nyní Vám byly odebrány.

Dobrý den,

Z Vašeho dotazu nevyplývá, které z dávek hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc) jste pobírala a v jaké výši. Obecně nicméně platí, že sirotčí důchod se jakožto dávka důchodového pojištění započítává do příjmů domácnosti pro účely dávek hmotné nouze. Pro zkoumání Vašeho nároku na dávky hmotné nouze je Vaše vnučka žijící ve stejné domácnosti takzvanou společně posuzovanou osobou, a její příjem v podobě sirotčího důchodu tudíž může ovlivnit Váš nárok na dosud pobírané dávky hmotné nouze.

V tomto ohledu bych Vám doporučovala konzultovat Vaši situaci přímo s pracovištěm Úřadu práce, se kterým jste ohledně dávek hmotné nouze dosud byla v kontaktu.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz