Vnučce, která se mnou sdílí domácnost, byl přiznán sirotčí důchod. Mohu z tohoto důvodu přijít o příspěvek na bydlení?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 1. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den moji vnučce zemřel tatínek .byla jsem na hmotné nouzi veškeré doklady jsem doložila pak mi odebrali hmotku že moje vnučka pobírá sirotčí důchod jsem vedena stále na úřadu práce tak od úřadu nic nedostavam jen mi přispívají na bydlení a to je vše bojím se že mi odeperou i příspěvek na bydlení protože má vnučka bere sirotčí důchod a přídavky je Studénka pokud vím to jsou její peníze ne moje potřebuje to na studium.proto se bojím že mi šahnou i na bydlení bydlí u mě trvale děkuji za radu

Helena kotrčova

Píšete, že sdílíte domácnost s vnučkou, které byl po úmrtí jejího otce přiznán sirotčí důchod. Následně Vám vzhledem ke zvýšení příjmu domácnosti byly odebrány dávky hmotné nouze. Obracíte se na nás s dotazem, zda může mít přiznání sirotčího důchodu Vaší vnučce podobný vliv i na příspěvek na bydlení, který pobíráte.

Dobrý den,

sirotčí důchod vnučky, která s Vámi žije ve společné domácnosti, se do posuzovaných příjmů pro nárok na příspěvek na bydlení skutečně započítává. To, zda Vám bude příspěvek odebrán nebo snížen, záleží na výši příjmů Vaší domácnosti v poměru k nákladům na bydlení. Pro představu je možné si vyplnit orientační kalkulačku. Pro bližší informace a posouzení Vaší individuální situace doporučuji obrátit se přímo na příslušné Kontaktní pracoviště Úřadu práce nebo na Call centrum ÚP ČR 800 77 99 00.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz