Vloni v květnu otec zemřel, vše zdědil mladší bratr. Proč jsem nebyl k dědickému řízení přizván?

Odpověď na dotaz ze dne 28. srpna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den 1.5 2020 mi zemřel otec jsem první řízený syn pak mám mladšího bratra a starší sestru která není dcerou mého otce vše zdědil bratr dům byl přepsán ještě za života otce ale zbylo spoustu věcí jak financí tak cenných věcí ani mi o ně nejde jde mi o princip proč jsem nebyl přizván k dědickému řízení
Miloslav Hornat

Dobrý den,

neznám všechny okolnosti Vašeho případu, proto mohu popsat jen obecná pravidla dědického řízení. Notář by měl o zahájení dědického řízení informovat všechny dědice, tedy i Vás. Jako potomka zůstavitele (Vašeho otce) Vás zákon chrání navíc ještě více než jiné dědice, a to tak, že Vám jako tzv. nepominutelnému dědici náleží vždy alespoň povinný díl z pozůstalosti.

Pokud se Vám z jakéhokoliv důvodu notář neozval, můžete zkusit kontaktovat Vy jeho. V teorii je možné, že se projednání pozůstalosti zpozdilo. Pokud nevíte, který notář řízení o pozůstalosti po Vašem otci vyřizuje, doporučuji zavolat na okresní soud v místě trvalého pobytu Vašeho otce v době jeho smrti. Na soudu Vám informaci o pověřeném notáři sdělí.

S pozdravem

Barbora Steinlauf