Vloni jsem prodělala rakovinu děložního čípku, letos se objevily metastázy a obtíže. Co čekat dál?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 7. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, v roce 2020 jsem prodělala rakovinu děložního čípku, 4x chemoterapie, 25x radioterapie, 4xbrachyterapie. Letos v dubnu kontrola vše v pořádku bez metastáz . Koncem května bolesti pravého ramene a zvýšená teplota. Obvodní lékař mě poslal na rentgen kde mi zjistily dva nádory na pravé plici. 80mmx63mmx60mm ten druhý o něco menší. Byla mi doporučená paliativni chemoterapie kterou jsem odmítla. Můžete mi prosím napsat kolik času mi asi zbývá a další průběh. Chuť k jídlu mám a nehubnu, větší dušnost i při menší námaze .
Děkuji Zuzana

Zuzana

Před rokem jste se léčila pro rakovinu děložního čípku. Po léčbě nebyly patrné žádné známky nemoci, bohužel letos v dubnu byly zjištěny metastázy v plicích. Ptáte se nás na další průběh nemoci a také na časovou prognózu.

Vážená Zuzano,

položit takovou otázku nepochybně vyžaduje osobní statečnost. Odpověď vám mohu dát ale jen velmi obecnou, protože záleží i na řadě dalších, mně neznámých faktorů. Váš biologický a kalendářní věk, další případné choroby, přesný typ nádoru, jeho agresivita atd. Rámcově se dalších pěti let dožije kolem 17% žen, které mají nádor děložního čípku s rozšířením do dalších částí těla. Jinak řečeno, lze očekávat měsíce a možná jednotky let dalšího života. Pokud máte možnost, registrujte se v ambulanci paliativní a podpůrné péče (dnes bývají u každé větší nemocnice). Tady vám mohou pomoci s léčbou možných průvodních příznaků — bolesti, dušnosti, nevolnosti a podobně, a mohou vám nabídnout i psychologickou a sociální podporu.

Další průběh vaší nemoci bude pravděpodobně pozvolný. Typicky se časem může objevit nižší chuť k jídlu, hubnutí, slabost a únava. Mohou, ale nemusejí, se přidat bolesti, někdy také dušnost. Většinou až do pozdních fází nádorových nemocí jsou pacienti schopni se o sebe bez větších problémů postarat. Teprve v samém závěru života nastává období — obvykle jde o dny, jednotky týdnů, kdy pro slabost ztrácejí nemocní samostatnost a potřebují pomoci, postupně zcela ulehnou. V této době se objevuje vystupňovaná únava a zvýšená spavost. Opět je s výhodou, máte-li okolo sebe profesionály, kteří vám mohou pomoci nejen s léčbou různých obtíží, ale také s dalšími důležitými starostmi.

Přeji vám, aby vaše cesta byla klidná a provázeli vás na ní ti, které máte ráda.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz