Vdovský důchod jsem pobírala v letech 2010-2014, je mi 49 let. Mám nárok na obnovu vdovského důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 12. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Měla bych dotaz. Manžel zemřel 12.5.2010.mel invaliditu 3 stupně. Já jsem pobírala vdovský a sirotčí důchod do 12.10.2014.. Je mi 49.let . Mám nárok na přiznání důchodu zpět.. a v kolika letech. Neprovdala jsem se. Což je podmíneno. Děkuji...

Eva Matonohova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obracíte se na nás s dotazem ohledně možnosti obnovy vdovského důchodu, který jste pobírala od 12. 5. 2010 do 12. 10. 2014. Je Vám 49 let, znovu jste se neprovdala. Ptáte se, jestli máte nárok na obnovu vdovského důchodu a v kolika letech.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že Vám nárok na vdovský důchod vznikl v roce 2010, bude pro Vás platit starší právní úprava platná před 1. 1. 2012. Nárok na obnovu vdovského důchodu Vám vznikne v případě, že do pěti let od zániku předchozího nároku, splníte některou ze zákonných podmínek:
• péče o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
• peče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
• péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
• invalidita ve třetím stupni,
• dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození, nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Pětiletá lhůta Vám uplynula v říjnu 2019 – záleží tedy na tom, jestli jste do té doby některou z podmínek splňovala. Pokud ano, tak o obnovu nároku lze žádat i zpětně. Pokud jste v této lhůtě žádnou z podmínek nesplňovala, tak nárok na vdovský důchod už mít bohužel nebudete.

Možná Váš dotaz směřuje k poslední z uvedených podmínek – podmínce dosažení určitého věku. Tu bohužel nyní nesplňujete. Důchodový věk pro ročníky 1971 a mladší je stanoven jednotně na 65 let, tedy pro splnění podmínky byste musela předloni dosáhnout věku 61 let (důchodový věk muže ponížený o 4 roky).

Zcela konkrétní informace ohledně Vašeho nároku Vám mohou sdělit na pobočce okresní správy sociálního zabezpečení, která Váš vdovský důchod vyřizovala, nebo v Klientském centru České správy sociálního zabezpečení.

S pozdravem

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz