Vážně nemocná babička v závěru života byla propuštěna z nemocnice, na co máme při domácí péči nárok?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 9. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Babičce diagnostikovali nádor na plicich, už je v tom stádiu, kdy jen leží ani nechce jíst a to všechno co k této nemoci patří. V nemocnice byla hospitalizována zhruba týden. Po propuštění ji řekli že léčba chemoterapii by nebyla vzhledem k její váze možná, tak ze už asi vědí v jakém je to stádiu. Jen bych tedy ráda věděla na co máme při domácí péči po propuštění z nemocnice nárok. Jen chci dodat, že o ní nikdo nejeví zájem. Děkuji za odpověď

Michaela Vurmová

Píšete nám o babičce, která má karcinom plic. Ošetřující lékař nedoporučil žádnou léčbu, protože by jí babička fyzicky nezvládla. Ptáte se, na co máte v domácí péči nárok.

Dobrý den,

je mi líto, že je Vaše babička takto vážně nemocná a že léčba již není možná. Oceňuji, že se o babičku a její stav zajímáte a zvažujete péči doma. Zároveň vnímám, že jste se z nemocnice nedozvěděla mnoho informací.

Z toho co píšete, usuzuji, že se ptáte na finanční podporu v případě, že se rozhodnete o babičku pečovat doma. Pečující osoba, která je zároveň zaměstnancem nebo osobou samostatně výdělečně činnou, která si hradila nemocenské pojištění, může mít nárok na dlouhodobé ošetřovné. Princip podpory je podobný čerpání nemocenské a lze ji využít jedenkrát během roku po dobu maximálně 90 dnů. Podrobné informace si můžete přečíst v následujícím odkaze dlouhodobé ošetřovné. Další podpora, o kterou může žádat člověk, který je závislý na péči druhé osoby je příspěvek na péči. V případě, že by byl babičce přiznán příspěvek na péči ve II. a vyšším stupni a Vy byste byla uvedena v žádosti jako pečující osoba, pak by se Vám doba péče započítala jako náhradní doba pro důchodové účely a zdravotní pojištění by za Vás hradil stát.

Pokud byste potřebovala více informací týkajících se např. služeb, které lze v domácí péči využívat či zkonzultovat detailněji výše uvedené, neváhejte se telefonicky nebo osobně obrátit na naši poradnu.

Přeji Vám, aby se Vám podařilo získat dobrou podporu.

S přáním mnoha sil Vám i babičce

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz