V srpnu mi zemřel manžel. Když odejdu do předčasného starobního důchodu, zůstane mi i vdovský?

Odpověď na dotaz ze dne 11. září 2016 zobrazit původní dotaz
6.8.2016 mě zemřel manžel jeho duchod činil 13345 je jelikož jaště nejsem duchodce tak po manželovi budu jeden rok brát asi tak pulku jeho duchodu ja jdu do duchodu červenci 2018 mám dotaz kdyžbych šla dřiv to znamena 1.7.2017 zustala by mě ta pulka duchodu po manželovi. Děkuji za odpověd
VLASTA
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ráda byste věděla, zda by Vám odchodem do předčasného důchodu k 1.7.2017 zůstal vdovský důchod („půlka důchodu po manželovi“).

Dobrý den, paní Vlasto,

pokud Váš manžel zemřel 6.8.2016, pak skutečně rok budete pobírat vdovský důchod. Po tomto roce budete pobírat vdovský důchod jen v případě, že do dvou let, tj. do 5.8.2019, splníte jednu z podmínek, které povedou k opětovnému přiznání vdovského důchodu.

Z Vašich informací dovozuji, že k nároku na obnovu vdovského důchodu musíte do 5.8.2019 dosáhnout svého důchodového věku. Odchodem do předčasného starobního důchodu potřebnou podmínku nesplníte. Teprve odchodem do důchodu v červenci 2018, jak uvádíte, Vám bude vdovský důchod obnoven. Po dobu, kdy podmínky pro vdovský důchod nebudete splňovat, však důchod pobírat nebudete.

Pro konkrétní informace se můžete obrátit na Call centrum ČSSZ, která má výplatu důchodů na starost.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal