V roce 2019 jsem odmítla dědictví po mamince. Mohu teď v roce 2023 žádat jeho otevření?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 8. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych prosim poradit,ohledně dědického řízení. Mněli jsme rodinnou krizi a maminka umřela na rakovinu.Nechtěl jsem od té rodinný nic .Přišla jsem na dědické řízení a bez uvážení a ve hněvu ,jsem podepsala zřeknutí.Byl to rok 2019,a teď 2023.Teď si tluče do hlavy, že jsem udělala hloupost.Vím ,že jsem to prošvihla promlčecí dobu.Chtěla bych se zeptat ,jestli bych to mohla znovu otevřít? Asi soudní cestou,že?

Hanče
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Když Vám zemřela maminka, nechtěla jste mít nic společného s rodinou a podepsala jste proto v roce 2019 zřeknutí se dědictví. Svého rozhodnutí teď litujete a ptáte se nás, zda je možné řízení o pozůstalosti znovu otevřít.

Dobrý den,

dědické řízení se řídí zásadou, že pokud jednou dědic dědictví odmítne, hledí se na něj, jako kdyby dědicem nikdy nebyl. Odmítnutí dědictví proto dědic nemůže vzít zpět jen proto, že se jeho rozhodnutí změnilo.

Obávám se, že dědické řízení nelze znovu otevřít ani soudní cestou. Svého dědictví se mohou žalobou domáhat např. ti dědici, kteří o dědictví vůbec nevěděli, ale nikoliv ti, kteří dědictví již jednou odmítli. Navíc v tomto případě již k podání žaloby opravdu uplynula tříletá promlčecí lhůta.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz