V roce 2010 můj muž zemřel při výkonu své práce, já jsem od 2016 v důchodu. Mám nárok na vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 22. února 2018 zobrazit původní dotaz
Manžel se nar.12.3.1952a 25.1.2010 měl pracovni uraz z nasledkem smrti.Do dovršeni 65letmanželovych mi kooperativa vyplacela odškodne pak mi to zaniklo Mam po něm narok na vdovsky duchod nar.jsem se 18.6.1957 jsem v duchodustarobnim od 18.10. 2016
Daša
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Váš manžel bohužel zemřel následkem pracovního úrazu. Dostávala jste odškodné od pojišťovny, nárok na ně Vám zanikl. Od roku 2016 jste ve starobním důchodu a zajímá Vás, zda máte nárok na vdovský důchod.

Dobrý den,

nárok na výplatu vdovského důchodu máte tehdy, pokud splňujete některou ze stanovených podmínek. Jednou z nich je úmrtí manžela následkem pracovního úrazu. Předpokládám tedy, že jste vdovský důchod rok po úmrtí manžela pobírala a nyní Vás zajímá, zda máte nárok na jeho obnovení.

Obnovení vdovského důchodu je možné, pokud splníte některou z vyjmenovaných podmínek. Jednou z nich je dosažení věku alespoň o 4 roky nižšího, než je stanovený důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší. Tuto podmínku je možné využít v případě, že by nastala do pěti let od dřívějšího zániku nároku na vdovský důchod.

Pro muže stejného data narození jako je Vaše, je důchodový věk stanoven na 63 let, Vám je 60 let, splňujete tedy podmínku dosažení potřebného věku pro obnovení důchodu. Pravděpodobně ale nesplňujete podmínku, že je třeba, abyste potřebného věku dosáhla do pěti let po zániku nároku na vdovský důchod. Pokud jste pobírala vdovský důchod v letech 2010 – 11, uplynulo 5 let v roce 2016. Zároveň píšete, že pobíráte od roku 2016 starobní důchod, patrně jste tedy důchodového věku v tom roce dosáhla, pokud se nejednalo o předčasný důchod.

Vaše situace tedy není zcela jednoznačná. Doporučuji se obrátit přímo na ČSSZ, buď osobně navštívit některou z poboček nebo využít jejich call centrum na čísle 800 050 248. Tam jsou Vám po sdělení Vašeho rodného čísla schopni poradit zcela konkrétně.

S pozdravem

Barbora Váchová