V roce 2006 jsem ovdověla a tento měsíc dcera ukončila školu. Budu i nadále pobírat vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 19. března 2016 zobrazit původní dotaz
Ovdověla jsem 16.4.2006 a dosud jsem pobírala vdovský a dcera sirotčí důchod. Dcera tento měsíc školu ukončila a poslala potvrzení o ukončení. Já jsem ročník 1959 a chtěla bych se zeptat, jestli mi vdovský důchod zůstane i dále, nebo si o něj musím znovu požádat. Děkuji za odpověď. Jana
Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste v roce 2006 ovdověla a od té doby jste spolu s dcerou pobíraly pozůstalostní důchody. Tento měsíc však dcera ukončila studium. Ptáte se, zdali Vám vdovský důchod zůstane. Jste ročník 1959.

Vážená paní Jano,

vzhledem k tomu, že jste ovdověla před 1. 1. 2010, kdy došlo ke změně zákona O důchodovém pojištění, vztahuje se na Vás původní znění zákona. Zákon zde uvádí, že obnova vdovského důchodu může být i v případě, že vdova do 5 let od zániku původního nároku na vdovský důchod dovrší 55 let. Poté má nárok na pobírání vdovského důchodu již natrvalo. V době, kdy se dostanete do důchodového věku, pak dojde k souběhu důchodů.

I když splňujete podmínku věku, nejsem si jistá, zdali Vám důchod bude nadále automaticky zasílán či si o něj budete muset znovu požádat. Pro bližší informace Vám tedy doporučuji zavolat na Call centrum ČSSZ, kde se po nahlášení Vašeho rodného čísla můžete bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská