V roce 2001 mi byl přiznán vdovský důchod, který byl nižší, než kamarádky. Jak se vdovský důchod v té době vypočítával?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 11. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám takový dotaz.
V roce 2001 mi zemřel manžel narozený 1942 nebyl ještě v důchodu ani starobním ani invalidním, já jsem ve starobním důchodu od roku 1999 a v roce 2001 po smrti manžela mu byla vypočítána nějaká částka invalidního důchodu a já jsem dostala po manželovi částku 1300 Kč, prosím o nějaký způsob výpočtu z roku 2001 a jak se v té době vypočítával jelikož jsem se na to informovala a nikdo mi nezdělil způsob výpočtu, kamarádce zemřel manžel jen o rok později také nebyl v důchodu ona ano a dostala po něm 2800 i když muži pracovali celý život spolu tak i výdělek měli přibližně stejný, děkuji za radu jak se v roce 2001 důchod vypočítával a přiznávl vdovsky

Anna Slabihoudková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

V roce 2001 Vám zemřel manžel, který nebyl v důchodu. Vy jste v té době již pobírala starobní důchod. Dostala jste nižší částku vdovského důchodu, než kamarádka (také ve starobním důchodu), jejíž manžel zemřel rok poté. Vaši muži pracovali celý život spolu s podobným výdělkem. Nikdo Vám nesdělil způsob výpočtu a nevíte, proč byl Váš vdovský důchod nižší.

Dobrý den,

pozůstalostní důchod se skládá ze dvou částí: ze základní (je potřeba si zjistit základní procentní výměru pro rok 2001) a procentní výměry. Výše procentní výměry tohoto důchodu činí polovinu procentní výměry starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, na který měl nebo by měl nárok manžel v době smrti.

Zároveň také u Vás došlo k souběhu důchodů starobního a vdovského. V takovém případě se vyplácí vyšší důchod v plné výši a z druhého důchodu pak polovina jeho procentní výměry. Domnívám se, že díky tomu mohlo dojít k rozdílu v částce, o které píšete.

V poradně podáváme pouze základní informace týkající se pozůstalostních důchodů, obraťte se tedy prosím na Okresní správu sociálního zabezpečení, kde po nahlášení rodného čísla získáte přesné informace.

Za poradnu s přáním všeho dobrého

*Olga Stránská *

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz