V případě většího zranění nechci resuscitovat. Kde najdu formulář takového prohlášení?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 5. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
spravuji na sociální síti Facebook veřejnou stránku Dárci krve a byl mi položen dotaz, na kterou neznám odpověď. Můžete mi prosím pomoct Vy?
Kde seženu prohlášení / souhlas o tom, že v případe většího zranění NECHCI resuscitovat, nýbrž v případě potřeby darovat orgány?
Předem děkuji za Vaši odpověď.

Elisabeth Fojtíková

Spravujete na Facebooku stránku Dárců krve, kde Vám byl položen dotaz na neresuscitaci při větším zranění, kvůli kterému se na nás obracíte.

Dobrý den, paní Fojtíková,

není mi bohužel známo, že by existoval oficiální formulář ke krokům, na něž se ptáte. Napadá mne ale, že by Vám v tomto ohledu mohl posloužit institut dříve vysloveného přání. Ani zde neexistuje oficiální formulář (ke stažení jsou na internetu různé vzory), ale jsou stanoveny nezbytné náležitosti, které musí dříve vyslovené přání mít. V něm je možné uvést, kdy nebo za jaké situace si nepřeje být člověk resuscitován — je třeba být konkrétní, mít přání písemně sepsáno a opatřeno Vaším podpisem, který bude úředně ověřen. Rovněž musí být připojen podpis lékaře (praktického či specialisty), který tak prohlašuje, že Vás poučil o důsledcích Vašeho rozhodnutí. Na dříve vyslovené přání lze brát zřetel jen tehdy, má-li je lékař k dispozici — tedy je dobré, mít jej uloženo u praktického lékaře, ošetřujícícho lékaře, založené ve zdravotní dokumentaci, případně je mít např. v peněžence pro případ akutní situace.

Sepsat přání lze i při hospitalizaci, kdy se zadává přímo do zdravotnické dokumentace pacienta. Více odpovědí ohledně situací, kdy chtějí lidé zamezit nějakému konání v případě, že by byli v stavu, kdy o sobě nebudou moci rozhodovat, najdete v naší internetové poradně v odpovídající sekci. Pro úplnost dodávám, že lékař se rozhoduje dle toho, jak aktuální stav pacienta na místě vyhodnotí. Jinými slovy, zda k přání přihlédne a bude je respektovat nebo vyhodnotí aktuální situaci tak, že začne s život zachraňujícími kroky.

Ohledně dárcovství orgánů je situace o poznání přehlednější. Kdo nedá vyloženě nesouhlas s dárcovstvím orgánů, ten je v České republice automaticky jejich dárcem.

S přáním zdaru ve Vaší činnosti

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz