V pozůstalosti po tatínkovi je podíl bytu, který není na nikoho psaný. Jak se v rámci rodiny vypořádáme?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 8. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den potřebujeme radu jsem v komplikovaný situaci ..Tatínkovi otec zanechal být který nebyl na nikoho napsaný Problém je Že bratr jsi vzal půjčku kterou splácí několik let Otcovo sestry dostali každá 10.000 Kč Evidováno u notáře Peníze schrabli Ale nepodepsali ..že být zůstane Tatínkovi .. Sestry otcovo měli exekuce a podílí jsi odkoupili..... Tati EK nám zemřel nedávno takže jsme měli dědictví ..Jenže problém je že bratr teď přišel o práci a na notáře a odhad toho bytu nemá vůbec nevíme co s tím Děkuji Sinuova

Žaneta Sinuova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Váš otec zdědil po svém otci podíl bytu, další dva podíly jeho sestry, ale není nikde zapsáno, že se bytu vzdaly. Tatínek teď zemřel a zajímá vás, jak vypořádat pozůstalost mezi Vás a bratra.

Dobrý den,

pokud tomu rozumím správně, zdědili jste společně s bratrem po svém tatínkovi podíl bytu, který tatínek spoluvlastnil společně se svými sestrami.

Ze znění dotazu mi není jasné, jaké nároky si na byt nyní činí Váš bratr nebo jakou variantu byste preferovala Vy. Jestliže jste podíl bytu s bratrem zdědili napůl a Váš bratr chce svůj podíl prodat, neznamená to automaticky, že jste povinna se svého podílu vzdát a také ho prodat. Jestliže chce Váš bratr Váš podíl odkoupit a Vy s tím souhlasíte, můžete uzavřít kupní smlouvu mezi sebou. Odhad ceny zpracovávají buď realitní kanceláře nebo soudní znalci. Nejjednodušší a nejlevnější cestou je oslovit jakoukoliv realitní kancelář, která Vám za poplatek vypracuje dokument s odhadem ceny nemovitosti. Podíl můžete také odkoupit Vy od bratra. Postup by byl stejný. Poslední možností je také prodej bytu jako celku a rozdělení peněz mezi Vás všechny, kteří byt spoluvlastníte.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz