V nedávné době mi zemřela maminka a bratranec, od té doby nemám takový výkon v práci a všechno je mi jedno. Mám strach, že přijdu o práci.

Odpověď na dotaz ze dne 13. listopadu 2007 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych Vás, prosím, požádat o radu... V posledních dvou měsících (září-říjen) mi zemřely nejbližší osoby maminka (56 let) a bratranec (23 let). Mám náročnou práci a jsem od rána od pěti hodin do sedmi do večera mimo domov. Nemám v práci na nic myšlenky nemůžu se soustředit, nepodávám takové výkony jako předtím a je mi všechno jedno. Mám strach o místo, protože hledat nové v této situaci už prostě nezvládnu. Navíc ještě rekonstruuji byt. Jsem sama bez přítele/manžela. Přátelé velmi dobré však mám + otce a sestru. Chtěla bych Vás požádat o radu, jak se vrátit zase zpět do psych. pohody a lépe se soustředit. Moc vám děkuji. Eva
Eva

Vážená slečno Evo,

to, co prožíváte, je přirozenou reakcí na ztráty, které jste v krátké době po sobě zažila. Rozumím tomu, že projevy truchlení Vám brání v podání výkonu v práci. Truchlení má ale svůj nezastupitelný význam. Pokud truchlení odsunete, může se Vám stát, že neodžité ztráty budou pro Vás zdrojem trvalého stresu a trápení. Nezpracované ztráty se mohou i po letech projevit v psychické nebo v tělesné rovině. Tak člověka neodžitý smutek ohrožuje na zdraví a snižuje jeho prožitek životní spokojenosti. Z tohoto pohledu bych Vám doporučila vzít si dovolenou, nebo náhradní volno, a tento čas využít pro sebe. K odžití emocí, k odpočinku, k čerpání síly. Tím zvýšíte pravděpodobnost toho, že se po návratu do práce budete moci opět soustředit a podávat výkon.

Pokud si nemůžete dovolit vzít si z práce čas pro sebe, je potřeba, abyste se sobě věnovala ve volných chvílích. Je třeba, abyste i smutku udělala místo. Při prožívání emocí se přirozeně jejich intenzita snižuje. Také se věnujte činnostem, které máte ráda a ze kterých můžete načerpat sílu. Činnosti, které Vás zatěžují a které nejsou nezbytně nutné, nedělejte. V době truchlení je také důležitá životospráva – pravidelný spánek, pravidelná a zdravá strava a dostatek tekutin.

Slečno Evo, přeji Vám prostor a čas k truchlení.

S pozdravem
Tereza Soukupová