V listopadu jsem žádala o zvýšení příspěvku na péči o otce. V prosinci zemřel, zvýšení přiznali v únoru. Od kdy platí?

Odpověď na dotaz ze dne 26. února 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. V listopadu 2020 jsem podávala jakožto osoba pečující o mého otce zvýšení příspěvku na péči že 3stupne na 4 stupeň. V únoru 2021 byl přiznán tatínkovi 4 stupeň ale otec 31.12.2020 zemřel. Příspěvek byl podán v roce 2016. Ten rozdíl peněžní se bude vyplácet zpětně ale v dopise stojí že by se měl vyplatit ten rozdíl od toho roku 2016. Je to pravda nebo se vyplatí jen ta doba odkdy byl přiznané zvýšení. Dekuji
Marcela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Marcelo,

dovolte mi vyjádřit upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho tatínka.

Ptáte se, zda když bylo Vašemu otci přiznáno zvýšení příspěvku na péči ze 3. na 4. stupeň, bude částka, o kterou byl příspěvek navýšen, zpětně vyplacena za celou dobu, po kterou otec příspěvek na péči pobíral, nebo jen od data podání žádosti o zvýšení (od listopadu 2020).

V Zákoně 108/2006 Sb. o sociálních službách, v § 14 se píše: (3) Změní-li se skutečnosti rozhodné pro výši příspěvku tak, že příspěvek má být zvýšen, provede se zvýšení příspěvku od prvního dne kalendářního měsíce, ve kterém tato změna nastala.
To znamená, že peněžní rozdíl, o který byl Vašemu otci zvýšen příspěvek na péči, bude vyplacen pouze za listopad a prosinec 2020.

Mgr. Ester Miffková