V lednu maminka žádala o příspěvek na péči, nyní zemřela. Má úřad lhůtu na zavedení žádosti do systému?

Odpověď na dotaz ze dne 12. března 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den, dne 9.1.2020 maminka pozadala o prispevek na peci, protoze po navratu z dolecovaciho pobytu v LDN se z ni stal trvale lezici pacient. Jeste 12.3.2020 nebyla jeji zadost zavedena v systemu uradu prace a tim padem neprobehlo socialni setreni. Maminka minuly tyden zemrela a bylo mi sdeleno, ze narok ze zakona nevznikl a tudiz nic nedostaneme. Prece i urady maji nejake zakonne lhuty? Dekuji za odpoved
Alena
Píšete, že Vaše maminka podala v lednu žádost o příspěvek na péči. Maminka však minulý týden zemřela a Vám bylo sděleno, že její žádost nebyla zavedena v systému úřadu práce a tím pádem neproběhlo sociální šetření a nárok na dávku ze zákona nevznikl. Dovoláváte se institutu zákonných lhůt a předpokládáte, že nebyly dodrženy.

Dobrý den, paní Aleno,

nerozumím Vaší informaci „žádost nebyla zavedena v systému úřadu práce“. Pokud maminka o příspěvek požádala, respektive doručila žádost příslušnému úřadu práce, úřadu práce začala plynout správní lhůta pro vydání rozhodnutí.

Co se týká lhůt: Lhůta pro vyřízení žádosti o příspěvek na péči činí 60 dnů (pro Úřad práce ČR; dle § 71 odst. 3 Zákona č. 500/2004 Sb., správní řád: pokud nelze rozhodnutí vydat bezodkladně, je správní orgán povinen vydat rozhodnutí nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení, k nimž se připočítává doba až 30 dnů, jestliže je zapotřebí nařídit ústní jednání nebo místní šetření, je-li třeba někoho předvolat, někoho nechat předvést nebo doručovat veřejnou vyhláškou osobám, jimž se prokazatelně nedaří doručovat, nebo jde-li o zvlášť složitý případ) a pro vydání posudku činí 45 dnů.

Řízení o dávce po úmrtí žadatele by mohlo na Vás přejít pouze v případě, že bylo provedeno sociální šetření. Z Vašeho dotazu je zřejmé, že šetření provedeno do 60 dní nebylo.

K úřadu práce můžete alespoň podat stížnost proti nedodržení lhůty pro provedení sociálního šetření. Ke stížnosti přiložte doklad o podání žádosti o dávku.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal