V lednu jsem požádala o pozůstalostní důchody, ještě to není vyřízeno. Je to v pořádku?

Odpověď na dotaz ze dne 24. února 2020 zobrazit původní dotaz
htela jsem se zeptat manzel umrel v prosinci v lednu jsem zadala o siroci duhot pro sina ai vdovskz do dnesniho dne mne este nic neprislo manzel bral invalidni duhot kteri jsem v prosinci nevibrala mnel ho dostat 23 12 ale umrel 16 12 zivil z neho mne m naseho syna mam narok neco abi mne z neho vyplatili a nebo ne dekuji za odpovet
Jaroslava
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste v lednu žádala o vdovský a sirotčí důchod a do dnešního dne jste neobdržela žádné rozhodnutí. Zřejmě Vás zajímá, jaká je zákonná lhůta pro vyřízení Vaší žádosti. Také se ptáte, jak je to s nárokem a výplatou invalidního důchodu Vašeho manžela s tím, že výplatní den v prosinci 2019 byl 23.12. a Váš manžel zemřel 16.12. 2019.

Dobrý den paní Jaroslavo,

nejdříve mi dovolte vyjádřit Vám upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho manžela.

Nejprve k pozůstalostním důchodům.
Zákonná lhůta pro vyřízení vdovského a sirotčího důchodu je 90 dnů (zpravidla je však žádost vyřízena dříve). Pokud jste tedy žádala v lednu, lhůta doposud nebyla naplněna. Potřebujete-li zjistit více, můžete kontaktovat Call centrum ČSSZ na telefonním čísle 800 050 248. Pokud sdělíte své rodné číslo, můžete se s pracovníkem bavit zcela konkrétně.

O přiznání důchodu zasílá ČSSZ žadateli písemné rozhodnutí. V něm budete mít uvedeno, od jakého data byl důchod přiznán a v jaké výši.
Pokud by nebyly podmínky pro nárok na důchod splněny, bylo by Vám zasláno rozhodnutí o zamítnutí žádosti, v jehož odůvodnění by byly důvody zamítnutí specifikovány.

K nároku a výplatě invalidního důchodu Vašeho manžela:
Důchody se vyplácejí dopředu, a to v pravidelných měsíčních lhůtách. Důchod vždy náleží od konkrétního dne splatnosti do dne předcházejícího dni splatnosti v následujícím měsíci.
Pokud se poživatel důchodu dožil alespoň stanoveného dne splatnosti, důchod je vyplacen, a to v plné měsíční výši. Pokud se však dotyčný nedožije dne splatnosti důchodu (třeba o jediný den), nejbližší splátka již nenáleží.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud byl stanovený den splatnosti invalidního důchodu Vašeho manžela 23.12. a on zemřel o několik dní dříve, 16.12., splátka v prosinci již nemohla být vyplacena.

Pokud jste v tíživé finanční situaci, můžete se obrátit na sociální odbor příslušného městského úřadu a probrat, zda byste se synem měli nárok na některou z forem finanční podpory.

S přáním všeho dobrého,

Lucie Přádová.