V jaké výši je vyplácen sirotčí důchod po druhém rodiči? Bude krácen příspěvek na úhradu potřeb dítěte o výši důchodu ?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 4. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den , chci se zepat , bratr , kterého mám v pěstounské péči studuje Vysokou školu a od r.2010 pobírá sirotčí důchod po naši matce ,v r.2021 mu zemřel i otec a sirotčí důchod po nem ještě není vyřízeny .Má otázka se týká toho , jestli přijde zpětné v plné nebo jen procentní výši .A ještě bych se chtěl a zeptat , zda budu muset vracet peníze úřadu , kvůli úhradě potřeb dítěte , která se o ten sirotčí důchod krátí .Děkuji za odpověď

Dagmar
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Mám v pěstounské péči svého bratra, který v současnosti studuje vysokou školu. Od roku 2010 pobírá bratr sirotčí důchod po naší matce a nyní má podanou žádost o sirotčí důchod i po svém otci, který zemřel v roce 2021. Bude druhý sirotčí důchod vyplácen v plné výši nebo jen procentní výměrou? Bude v návaznosti na přiznání druhého sirotčího důchodu nutné vracet část příspěvku na úhradu potřeb dítěte, který jako bratrova pěstounka pobírám a který se o výši sirotčího důchodu krátí?

Dobrý den,

pokud Vašemu dotazu správně rozumím, žádost o sirotčí důchod, který by měl Vašemu bratrovi náležet po otci zemřelém v roce 2021, zatím nebyla vyřízena. V případě, že bude nárok na výplatu sirotčího důchodu Vašemu bratrovi přiznán, by měl být důchod nicméně vyplacen zpětně k datu vzniku nároku.

V případě souběhu dvou sirotčích důchodů bude vyplácen vyšší z nich v plné výši, tedy v základní i procentní výměře, a z nižšího důchodu bude vyplácena pouze procentní výměra. Pro bližší informace se lze obrátit přímo na příslušnou pobočku ČSSZ, s níž jste ohledně sirotčího důchodu v kontaktu, nebo na call centrum ČSSZ.

Co se týče příspěvku na úhradu potřeb dítěte, který jako bratrova pěstounka pobíráte, domnívám se, že v případě přiznání sirotčího důchodu bude tato dávka o přiznaný sirotčí důchod pokrácena a bude třeba vzniklý přeplatek vrátit. V tomto ohledu bych Vám doporučovala kontaktovat příslušné pracoviště Úřadu práce, se kterým jste ohledně pobíraného příspěvku v kontaktu.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz