V dubnu jsem ukončila VŠ, od září začínám znovu studovat. Existuje nějaký formulář pro obnovení sirotčího důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 8. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, v dubnu jsem ukončila studium VŠ a teď v září opětovně nastoupím. Mohu si zažádat o obnovení sirotčího důchodu, když mi ještě nebylo 26? (Je mi 23) Zajímalo by mě, kde najdu formulář, který si mohu vyplnit a podepsat hned školou, když tam půjdu se zapisovým lístkem. Nechci chodit na xkrát.

Beatris
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Po ukončení studia VŠ v dubnu plánujete opět začít studovat v září. Ptáte se nás, kde najdete formulář pro obnovení sirotčího důchodu.

Dobrý den, Beatris,

Vašemu dotazu rozumím tak, že Vám byla po skončení studia na vysoké škole ukončena výplata sirotčího důchodu. Dle zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. má nárok na sirotčí důchod dítě, pokud splňuje podmínku nezaopatřenosti a zákon „za nezaopatřené dítě považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté nejdéle do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání.“ 

Pokud se od září chystáte začít znovu studovat a je Vám 23 let, budete opět splňovat podmínku nezaopatřenosti. Pro obnovu sirotčího důchodu stačí doručit na příslušné pracoviště České správy sociálního zabezpečení potvrzení o studiu. K potvrzení můžete přiložit průvodní dopis s rodným číslem a informací, že začínáte znovu studovat a na základě potvrzení žádáte o obnovení sirotčího důchodu.

S pozdravem

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Eliška Hronešová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny, zaštiťuje perinatální poradenství

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz