V dubnu 2016 se žádalo o navýšení příspěvku na péči u paní, která 1.1.2017 zemřela. Je nárok na vyplacení dávek zpětně?

Odpověď na dotaz ze dne 18. ledna 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,chtěla bych požádat o radu ohledně příspěvku na péči.Pečovala jsem o paní,která zemřela 1.1.2017.V březnu 2016 bylo zažádáno o zvýšení příspěvku na péči z důvodu zhoršení zdravotního stavu,27.3.2016 navštívily pracovnice Úřadu práce,paní,která o příspěvek žádala.3 měsíce se čekalo,na vyjádření příslušného úřadu a stále nic nepřicházelo.Po 3 měsících přišlo pozvání k lékaři,kam se nemohla paní dostavit z důvodů špatné pohyblivosti.Došla jsem k ošetřujícímu lékaři to oznámit a tem mi řekl,že mu přišla pokuta,že neposlal zdravotní zprávu/nemohl ji poslat,protože mu nebyly poslány potřebné papíry./Volala jsem na socialni zpravu a tam mi bylo řečeno,že si o ty papíry pan doktor neřekl??????Pan doktor podal okamžitě stížnost na konkrétní úřad.Každopádně po mé urgenci se to začalo hýbat.Celý rok nic nepřišlo po častých urgencích a paní letos bohužel zemřela.Trvalo to 9 měsíců a dnes,když jsem oznamovala na úřadu práce,jaká je situace a zda bude dceři příspěvek vyplacen zpětně,řečeno,že ne?????Musím ještě napsat,že jsem to vyřizovala já,jako pečující sociální pracovnice,protože dcera zmiňované paní žije přes 30 let ve Švédsku a požádala mne,abych se na to informovala,nerozumí některým slovům.Chtěla bych se zeptat,zda má nárok na zpětné vyplacení dávek??Děkuji Jarmila
Jarmila
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Pečovala jste o paní, která zemřela 1.1.2017. V dubnu loňského roku jste podala žádost o změnu výše příspěvku z důvodu zhoršení zdravotního stavu. Sociální šetření proběhlo 27.3. Dosud nebylo rozhodnuto o změně výše příspěvku. Když jste 18.1. oznámila úmrtí paní, dověděla jste se od pracovnice úřadu práce, že příspěvek nebude dceři zpětně vyplacen.

Dobrý den, paní Jarmilo,

musím přiznat, že Váš popis peripetií kolem podání návrhu na změnu výše příspěvku na péči, mi nestačí k tomu, abych Vám dokázal jednoznačně odpovědět, zda dcera bude nebo nebude mít nárok na zpětné vyplacení dávek. Obecně platí, že: „Změní-li se skutečnosti rozhodné pro výši příspěvku tak, že příspěvek má být zvýšen, provede se zvýšení příspěvku od prvního dne kalendářního měsíce, ve kterém tato změna nastala.“ (Zákon o sociálních službách).

Bohužel zatím nemáte rozhodnutí, ve kterém bychom našli důvody pro zamítnutí změny.
Doporučuji Vám počkat na rozhodnutí úřadu práce a podle něj teprve případně zjišťovat, jaký důvod vedl úřad k takovému rozhodnutí.

Zdraví Vás

Oldřich Hanibal