V červnu končím bakalářské studium a hlásím se dál. Náleží mi sirotčí důchod i o prázdninách?

Odpověď na dotaz ze dne 25. února 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, Letos v červnu mam závěrečné zkoušky z bakalářské studia, forma studia je denní. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na sirotčí důchod i během měsíců července a srpna? Chtěl bych se hlásit dále na navazující magisterské studium.
Ondřej
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že studujete denní formu studia a pobíráte sirotčí důchod. Budete končit bakalářské studium, plánujete pokračovat v navazujícím studiu. Zajímá Vás, zda budete mít nárok na sirotčí důchod i během prázdninových měsíců.

Dobrý den, Ondřeji,

sirotčí důchod náleží nejen v období studia, ale také v období prázdnin nebo v přechodu mezi jiným typem studia, např. právě mezi bakalářským a magisterským studiem, nárok na výplatu důchodu Vám tedy zůstane. Přestávka mezi jednotlivými studii nesmí být ale delší než tři měsíce. Jen pro úplnost dodávám, že v případě, že byste v navazujícím studiu nepokračoval, náleží Vám po úspěšném ukončení bakalářského studia sirotčí důchod ještě následující měsíc.

Asi také víte, že všechny podstatné změny je třeba hlásit do 8 dnů na ČSSZ. Můžete také využít jejich call centrum, kde Vám mohou poradit zcela konkrétně k Vaší situaci.

Zdraví

Barbora Váchová