V červnu dokončuji VOŠ, v říjnu nastupuji na VŠ. V srpnu si vydělám 20tis. Budu mít v srpnu nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 4. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
aktuálně jsem studentkou VOŠ v denní formě a pobírám sirotčí důchod. V červnu mě čeká absolutorium a tudíž přestanu být studentem denního studia na této škole. Od října nastupuju na VŠ formou kombinovaného studia. V srpnu bych chtěla jít na jednorázovou brigádu formou DPP, kde bych si vydělala nad 20 tisíc Kč. A má otázka je následují. Bude mi i přes srpen vyplácen sirotčí důchod, když už teoreticky nebudu student denní formy a částka přesahuje těch 10 tisíc Kč? Zároveň se chci i zeptat, na VŠ bych měla nastoupit v říjnu. Je tedy nutné informovat o tom ČSSZ, když doba mezi studiem přesáhne 3 měsíce?
Děkuji za odpověď

Kateřina

Píšete, že jste studentkou vyšší odborné školy, v červnu Vás čekají absolutoria. V říjnu nastupujete na vysokou školu formou kombinovaného studia. V srpnu se chystáte na brigádu formou DPP, kde si vyděláte nad 20 tisíc korun. Ptáte se, zda Vám bude nadále vyplácen sirotčí důchod a zda máte povinnost informovat Českou správu sociálního zabezpečení — ČSSZ, když doba mezi studiem přesáhne 3 měsíce.

Milá Kateřino,

jako student denního studia na VOŠ, který po prázdninách bude pokračovat studiem na VŠ kombinovanou formou, si během prázdnin můžete vydělat bez omezení. Je třeba, abyste na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě Vašeho trvalého bydliště co nejdříve doložila potvrzení o studiu na VŠ a přiložila čestné prohlášení, že v průběhu nadcházejícího školního roku nebudete výdělečně činná. Potom Vám náleží výplata sirotčího důchodu bez přerušení.
Vše však záleží na posouzení pracovníka OSSZ. Doporučuji Vám proto zavolat na infolinku ČSSZ nebo navštívit pobočku OSSZ v místě Vašeho trvalého bydliště, kde Vám na základě Vašeho rodného čísla sdělí konkrétní informace.

S pozdravem

Ester Miffková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Ester Miffková

Mgr. Ester Miffková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz