V 18 letech jsem začala pracovat, nyní jsem opět studentkou a k tomu na mateřské dovolené. Budu mít znovu nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím o radu. V roce 2012 mi zemřel otec, matka na mě pobírala sirotčí důchod až do skončení studia v mých 18 letech, poté jsem nastoupila do práce na hlavní pracovní úvazek. Během práce jsem začala studovat dálkovou formou (abych si dodělala maturitu). Během práce a studia jsem otěhotněla a momentálně pobírám mateřskou.
Mám tedy nárok na sirotčí důchod, pokud jsem zaměstnaná, ale momentálně jsem na mateřské dovolené a dálkově studuji ŠŠ? Pokud ano, od kdy bych mohla zažádat o sirotčí důchod, jestli jsem v době těhotenství nastoupila na nemocenskou od 11.4.2022 a na mateřskou od 8.8.2022. A pokud nárok nemám, co by šlo v takovém případě udělat, abych nárok opět měla, pokud tedy nějaká možnost ještě je. Předem děkuji za odpověď, Koubová.

Lenka Koubová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete nám, že jste měla po zemřelém otci nárok na sirotčí důchod, který byl do Vašich 18 let posílán matce. Poté jste nastoupila do práce na hl. pracovní poměr. Následně jste během práce začala dálkově studovat SŠ a zároveň jste otěhotněla. Nyní jste na mateřské dovolené a stále dálkově studujete. Ptáte se, zdali z těchto důvodů máte znovu nárok na sirotčí důchod.

Dobrý den,

pro nárok na sirotčí důchod je nutné splnit podmínku tzv. nezaopatřeného dítěte. Za nezaopatřené dítě se považuje dítě do skončení povinné školní docházky a poté nejdéle do 26 let, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání (studuje) nebo se nemůže připravovat na budoucí povolání či vykonávat výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů.

Píšete, že jste v 18 letech začala pracovat na plný úvazek, později k tomu i studovat dálkově SŠ. U dálkového studia a současného nároku na sirotčí důchod lze pracovat pouze v takové míře, kdy pracovní činnost nezakládá účast na sociální pojištění. V době kdy jste pracovala na hlavní pracovní poměr a dálkově studovala, jste tedy nárok na sirotčí důchod neměla.

Situace se ale změnila a Vy jste v srpnu loňského roku nastoupila na mateřskou dovolenou. Peněžitá pomoc v mateřství a později rodičovský příspěvek by neměly být překážkou v pobírání sirotčího důchodu. Důležité je, abyste měla status nezaopatřeného dítěte (studujícího, do 26 let věku).

Ověřte si prosím tuto informaci na Okresní správě sociálního zabezpečení, kde Vám po nahlášení rodného čísla sdělí přesné informace. V rámci naší poradny poskytujeme pouze obecné informace k sirotčím důchodům. Vždy si můžete o sirotčí důchod zkusit znovu zažádat a nechat posouzení nároku na pracovníky úřadu.

Za poradnu

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz