Uvádí se do daňového přiznání i sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 14. února 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den chci se zeptat..manžel si ne chce dat do daní pocita se i sirodci duchod mých nezletilých dcer? Děkuji za odpověď Urbanová
Urbanová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda se do daní počítá i sirotčí důchod nezletilých dcer.

Dobrý den, paní Urbanová,

nevím přesně, s jakým záměrem by manžel chtěl dát do daní sirotčí důchod. Od daně z příjmů fyzických osob je osvobozen pozůstalostní důchod do určitého limitu, za rok 2017 by to mělo být 396 000 Kč. Pokud Vás zajímá, zda je sirotčí důchod brát jako příjem rodiny pro např. žádost o příspěvek na dítě nebo o dávky v hmotné nouzi, tak ano, pozůstalostní důchody jsou podle zákona vnímány jako příjem rodiny.

Vzhledem k tomu, že se poradna nezabývá daňovým poradenstvím, doporučuji si informace ověřit na příslušné pobočce Finanční správy. Pokud se otázka týká dávek, doporučuji kontaktovat příslušný úřad práce.

Pro bližší informace o sirotčím důchodu Vašich dětí můžete kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení na tel. 800 050 248, po sdělení rodných čísel dětí Vám bude pracovník call centra schopen odpovědět na otázky týkající se přímo Vaší situace.

Přeji dobré domlouvání v kontaktu s úřady.

S pozdravem

Veronika Drnková