Určení otcovství a nárok na sirotčí důchod

Odpověď na dotaz ze dne 25. února 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, Ex přítel se kterým mám pětiletého syna ZTP/P 2.stupeň. dne 22.2.2015 náhle zemřel. Není zapsán v RL syna. Rodina zesnulého semnou nekomunikuje jen mi zaslala parte. Tělo ex přítele je v pohřebním ústavu na Praze 2. A rozloučení s nim je 2.3.2015. Jak mám postupovat při získání DNA otce, aby byl zapsán u syna do RL než jej spopelni? Kde ziskam úmrtní list, když se mnou rodina nekomunikuje a vždy byla proti zapsání otce do RL našeho syna? Kde zjistim bezdluznost zesnuleho a jeho pripadnou dobu pojisteni k vypoctu sirotciho duchodu? Ma syn vubec narok na sirotci kdyz je osobou ZTP/P ? Moc dekuji za odpoved
Barbora
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Váš expřítel, se kterým máte pětiletého syna a není uveden jako otec v jeho rodném listě, v únoru náhle zemřel. Rodina zesnulého s Vámi nekomunikuje a Vy se ptáte, jak máte docílit, aby byl ještě Váš expřítel zapsán do rodného listu syna. Ptáte se také, kde získáte jeho úmrtní list, jak zjistíte jeho dluhovou situaci a dobu pojištění. Nakonec se ptáte, zda má Váš syn nárok na sirotčí důchod, pokud je držitelem průkazu ZTP/P.

Dobrý den, paní Barboro,

v mých kompetencích je odpovědět Vám pouze na poslední dotaz ohledně nároku na sirotčí důchod pro Vašeho syna. Nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě nejdéle do 26 let pokud:

-   se soustavně připravuje na budoucí povolání (neboli studuje)

-   nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo

-   z dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

Za nezaopatřené dítě se nepovažuje dítě, které je poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.

Pokud tedy Vaše dítě není invalidní ve třetím stupni, nárok na sirotčí důchod má.

Co se týče dotazů na DNA Vašeho expartnera, jeho úmrtní list a další informace ohledně jeho osoby, budete se muset obrátit na některou z občanských či právních poraden. Domnívám se, že je to problematika týkající se spíše občanskoprávních sporů.

S přáním klidnějších dní,

Anežka Moravcová