Úřady odebraly dítě. Kdo má nárok na jeho sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 2. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer. Na základě vyšetřování ANONYMNÍHO UDANI..kriminální policie,a OSPOD NA DOBU 3MESICU BYLO PŘEDBĚŽNĚ ODEBRANO DITE DO ZDVOP. KDO MA NAROK NA SIROTČÍ DŮCHOD DÍTĚTE?

Ivana

Píšete nám, že dítě bylo policií a odborem sociálně právní ochrany dítěte odebráno a umístěno na tři měsíce do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP). Ptáte se nás, kdo má nárok na jeho sirotčí důchod.

Dobrý den, paní Ivano,

pokud Váš dotaz správně chápu, zajímá Vás, zda sirotčí důchod odebraného dítěte připadá zákonnému zástupci, nebo zařízení, do kterého bylo dítě umístěno. Primárně mi přijde podstatné napsat, že přiznaný sirotčí důchod náleží výhradně nezaopatřenému dítěti. Je to dávka důchodového pojištění, která má sloužit ke krytí ztráty přijmu z důvodu úmrtí živitele.

Pouze se pro technické řešení způsobu, jak peníze k dítěti dostat, řídí výplata věkem sirotka. Pokud ještě není zletilý, vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) peníze jeho zákonnému zástupci, což je zpravidla žijící rodič, případně opatrovník nebo zvláštní příjemce. Po dosažení zletilosti sirotka se pak způsob vyplácení může měnit.

Je-li tedy zákonným zástupcem dítěte rodič, pak, dokud tento stav trvá, dostává sirotčí důchod na účet a z důchodu pokrývá náklady na živobytí sirotka. A v případě, že si ZDVOP účtuje nějaké poplatky, platí je rodiče a k pokrytí nákladů sirotčí důchod slouží.

Protože je Váš dotaz právního charakteru, doporučuji Vám obrátit se s konkrétním dotazem na některou z občanských poraden, kde by Vám mohli poskytnout poradenství na míru šité vzniklé situaci. Případně se můžete s dotazem obrátit na bezplatné Call centrum ČSSZ na čísle 800 050 248.

S pozdravem

Lukáš Kutek

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lukáš Kutek

poradenský pracovník

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz