Umřela láska mého života. Jak se s tím smířit?

Dobrý den, potřebovala bych poradit, už nevím, co mám dělat....před měsícem mi zastřelil soused mého přítele - lásku mého života. Bylo mu pouhých 25 let, život před sebou. Já mám také 25 let...o jeho smrti jsme nejprve nevěděli, bylo to v noci...nepřišel domů...hledali jsme ho od čtvrtka do neděle všude...nervy, bez spánku, zoufalost...pak jsme zjistili, že byl vedle u souseda...strašná rána, našli ho tam policisté, zásahová jednotka tam vpadla...prostě jako ze špatného filmu...pak přišli říct, že je mrtvý...já zkolabovala, odvezla mě sanitka, víc si nepamatuju z toho dne...plánovali jsme si celý život, dovolenou, příští rok mě chtěl prý požádat o ruku a poté by přišlo i miminko...spravovali jsme si domeček, koupill mi auto...do dneška to nechápu a nedokážu se smířit s tím, že už není...rozum mi říká, že už není, že zemřel, ale srdce se mi zastaví, když zazvoní telefon, nebo ho stále čekám, že přijde...nedokážu se s tím smířit....nevím, co mám dělat...mám nějaké prášky na uklidnění, ale mám pocit, že to pomůže jen chvilku...mám sny, stále se vracím k té osudné události...chtěla bych ho moc zpátky...prosím poraďte, co mám dělat...ta bolest nejde snést a už vůbec ne trošku utišit...

Shrnutí dotazu

Dobrý den, potřebovala bych poradit, už nevím, co mám dělat....před měsícem mi zastřelil soused mého přítele - lásku mého života. Bylo mu pouhých 25 let, život před sebou. Já mám také 25 let...o jeho smrti jsme nejprve nevěděli, bylo to v noci...nepřišel domů...hledali jsme ho od čtvrtka do neděle všude...nervy, bez spánku, zoufalost...pak jsme zjistili, že byl vedle u souseda...strašná rána, našli ho tam policisté, zásahová jednotka tam vpadla...prostě jako ze špatného filmu...pak přišli říct, že je mrtvý...já zkolabovala, odvezla mě sanitka, víc si nepamatuju z toho dne...plánovali jsme si celý život, dovolenou, příští rok mě chtěl prý požádat o ruku a poté by přišlo i miminko...spravovali jsme si domeček, koupill mi auto...do dneška to nechápu a nedokážu se smířit s tím, že už není...rozum mi říká, že už není, že zemřel, ale srdce se mi zastaví, když zazvoní telefon, nebo ho stále čekám, že přijde...nedokážu se s tím smířit....nevím, co mám dělat...mám nějaké prášky na uklidnění, ale mám pocit, že to pomůže jen chvilku...mám sny, stále se vracím k té osudné události...chtěla bych ho moc zpátky...prosím poraďte, co mám dělat...ta bolest nejde snést a už vůbec ne trošku utišit...

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

je mi líto, že Vás potkala tak nečekaná a těžká událost. Utišit se v takovém šoku a zármutku je obtížné či téměř nemožné a kladete si na sebe asi přílišný nárok, pokud byste chtěla sama sebe v takovém zoufalství nějak omezovat nebo měnit. Ještě stále nejde uvěřit tomu, že Váš partner už nežije, a tak ani nemůže jít se s tím smířit. Vždyť jste s partnerem počítala, spojovala s ním svou budoucnost a neměla jste důvod přemýšlet o tom, že by se věci tak náhle a hrůzně změnily. Smiřování není v tuto chvíli možné. Zatím jste ve stavu, který ke smíření není – prožíváte ztrátu, dochází Vám, kam až bolest z konce Vaší životní lásky sahá. Copak by bylo na místě se smířit hned s tím, že jste o tolik přišla?

Myslím si, že v těchto chvílích je spíš potřeba snažit se najít pro Vás pomoc pro unesení celé té bolesti, zoufalství a strádání. V tom Vám mohou pomoci nejen prášky, ale hlavně Vaši blízcí, internetové diskuse pozůstalých po lidech, kteří zemřeli násilnou smrtí, anebo psychoterapeut – případně libovolná kombinace tak, aby pro Vás byla podporou nebo zázemím pro tuto dobu. Záleží na Vás, co považujete za prospěšné a co nyní potřebujete. Nespěchejte, máte nárok hledat, každý potřebuje něco jiného a Vy nemáte zkušenost, jak se sebou v takové situaci nakládat. Jde o to, abyste měla někoho, kdo Vás teď může psychicky podpořit, vytvořit prostor pro Vaše prožívání, zpracování všeho, co přišlo a přichází, pomoci Vám projít nejbližší dobu a případně Vám poskytnout pomoc v zorganizování života v době, kdy jste obrácená k sobě a k tomu, co Vás potkalo. Je v pořádku, pokud tu budou teď druzí lidé pro Vás a Vy budete moci užít jejich podporu jakkoliv budete potřebovat.

Zuzana Vondřichová

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života.

© Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843