Umírá mi maminka. Léčím se s psychikou, léky už mi nepomáhají. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 11. září 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den chci se zeptat včera jsem navštívila umírající maminku drží ji už jen přístroje a tisíci infuze na bolest spí a když jsem ji hladila hýbali se jí víčka myslíte že mně cítila vnímala ta je celicky život tak nemocná jsem z toho úplně na dně léčím se psychicky ale vůbec ani léky nepomáhají na takový stres co dělat proč tak trpí člověk před smrtí děkuji
Květoslava

Dobrý den, paní Květoslavo.

Z Vašeho e-mailu je zřetelné trápení, které máte okolo odcházení Vaší maminky. Píšete, že člověk před smrtí hodně trpí a určitě máte v mnoha ohledech pravdu, ale nemyslím si, že to platí pro všechny a nejsem si jistá, že to musí platit i pro Vaši maminku. Nevím, co ji potkalo za celý život a ani si netroufám soudit, nicméně vnímám, že má nyní Vás, péči, a Vy i lékaři se snažíte, aby její umírání bylo klidné a bezbolestné. V tuto chvíli je to asi hlavně nelehké pro Vás, jak píšete, máte stres a nedaří se Vám najít pro sebe účinnou pomoc a útěchu. To mě moc mrzí.

Doporučila bych Vám obrátit se některého psychoterapeuta, se kterým byste mohla najít bezpečný čas pro otázky, které Vás trápí, sdílení pocitů a starostí, které s nemocí a péčí o maminku souvisí, a také podporu pro Vás, která jste svědkem maminčiných těžkostí i jejím průvodcem a pečovatelem. Lidé, kterým umírá někdo hodně blízký, obvykle potřebují péči také pro sebe a přála bych Vám, abyste takovou našla.

Zuzana Vondřichová