Trpím panickým strachem ze smrti. Já vím, že určitý strach, nejistotu má asi každý, ale u mě je to asi dost přehnané.

Odpověď na dotaz ze dne 21. září 2008 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Trpím panickým strachem ze smrti. Já vím, že určitý strach, nejistotu má asi každý, ale u mě je to asi dost přehnané. Neustále mě pronásledují myšlenky na smrt, na mojí vlastní smrt, děsím se toho, že umřu. Během dne se nemůžu pořádně na nic soustředit, večer nemůžu dobře spát, v noci mě pronásledují noční můry, ve kterých umírám atd. Strašně se děsím toho, že najednou prostě zmizím a již nikde a nikdy nebudu. A nejhorší na tom je, že s tím nic neudělám. Rád bych myslel na něco jiného, ale prostě se těchto hrůzných myšlenek nemůžu zbavit. Prosím, poraďte mi, co mám dělat. Takhle to přece dál nejde.
Jan Haničinec

Dobrý den,

ano, máte pravdu – určitou míru strachu ze smrti zná každý člověk. Strach ze smrti se objevuje například v situacích ohrožení života nebo po ztrátě blízkého člověka. To, co popisujete Vy, je však nad rámec běžného strachu.

Píšete, že Vás obavy pronásledují stále, že nemůžete myslet na nic jiného a ani ve spánku se toho nezbavíte. To je situace, která se již neobejde bez odborné pomoci. Proto Vám doporučuji vyhledat psychoterapeuta, který by Vám pomohl Váš strach lépe prozkoumat, a pokusili jste se ho společně zmírnit. Neexistuje žádná jednoduchá rada, která by Vám pomohla strach ze smrti odstranit. Psychoterapie je proces, ve kterém je třeba mít odvahu čelit i věcem nepříjemným, a účinek se dostavuje až po nějaké době, zvolna, případně i po přechodném zhoršení obtíží.

Pokud by Vám Váš stav připadal neúnosný, je možné strach a úzkost zmírnit i pomocí psychofarmak. V tom případě by bylo třeba, abyste vyhledal lékaře – psychiatra, který může léky předepisovat. Kontakt na odborníky v místě Vašeho bydliště Vám může poskytnout např. regionální linka důvěry – jejich seznam najdete na http://www.linkyduvery.cz/. Linka důvěry je také místo, kde si můžete o svém strachu popovídat třeba ve chvílích, kdy je Vám nejhůř nebo kde si můžete vyzkoušet, jaké to je s někým své obtíže sdílet.

Přeji Vám, abyste se už brzy cítil lépe.

Alexandra Lammelová