Trpí pacient s anaplastickým lymfomem v terminálním stádiu bolestí? Může opiáty podávat i rodina?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 6. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobry den. Moc dekuji za Vas web a informace, ktere podavate. Chci se zeptat na prognozu pro pacienty s anaplastickym velkobunecnym lymfomem, ktery se v nasem pripade jevi jako nevylecitelny. Zajima mne, jestli pacient miva v terminalnim stadiu bolesti a zda muze morfin ci jine opiaty podavat take rodinny prislusnik, pripadne od koho dostaneme potrebne informace.
Velice dekuji. Preji hodne zdravi!

Ilonks

Ptáte se na prognózu nemocného s anaplastickým velkobuněčným lymfomem. Zda pacienti s tímto onemocněním v závěru života trpí bolestí a jestli můžou opioidy na případnou bolest podávat nemocnému i jeho rodinní příslušníci.

Dobrý den,

zda nemocní s tímto typem lymfomu trpí bolestí, závisí na jeho lokalizaci. Na tom, které lymfatické uzliny jsou nejvíce zasaženy a zda jejich zvětšení způsobuje útlak nervů v jejich okolí. Bolest není nutná, ale přijít může. Pokud zvětšené uzliny tlačí na poblíž probíhající nerv, může být bolest obtížně kontrolovatelná, ale v dnešní době máme velké spektrum léků, které k tišení bolesti používáme. Někdy bývá nutné použít kombinaci několika léků, z nichž každý působí jiným mechanismem a vzájemně se jejich efekty posilují. Morphin a jiné opioidy rozhodně může podávat i rodina. Léčba však musí být vedena lékařem, který nastaví správné dávky a kombinace léků. Opioidy máme k dispozici v různých formách. Náplastech, tabletách, kapkách, čípcích či injekcích. Všechny formy může podávat rodina. Léčbu může vést onkolog/hematolog, praktický lékař, lékař z centra pro léčbu bolesti či paliativní lékař z ambulance paliativní péče nebo hospice.

Ohledně prognózy onemocnění se budete muset pobavit s ošetřujícím hematologem. Lze ji odhadovat podle laboratorních výsledků, podle rychlosti postupu nemoci a rychlosti zhoršování stavu.

Přeji Vám hodně sil.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz