Teta má rakovinu prsu s metastázami, nemoc krve, lupenku a diabetes. Nyní je bez léků, kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 14. srpna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, měla bych na Vás otázku. Mé tetě je 41 let. Od dětství žije s diabetem 1.typu, dále sdílí onemocnění štitné žlázy, nemoc krve a lupenky. Po smutné události se zjistilo, že teta má rakovinu prsou - Byly odebrány 22 pažních uzlin a bradavka na jednom prsu. Chvíli to bylo v pořádku, ale ne na dlouho. Byly zjištěny metastáze jater. Provedla se chemoterapii - ihned zrušeno, nevyhovující. Poté naordinovaná biologická léčba, výsledky se zlepšovaly víc a víc, ale bohužel vše pouze na krátkou dobu. Nyní nezabírá ani biologická léčba, tudíž poslední varianta tzv. chemoterapie v tabletě. Nicméně, také byla potřeba vysadit. Tudíž teta je momentálně bez léků. Má otázka zní. "Jak dlouho bude mezi námi?" Vím, že je to individuální, alespon přibližně. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď! Nikola Lakomá
Nikola
Vaší tetě lékaři zjistili rakovinu prsu, nyní s metastázami v játrech, chemoterapie i biologická léčba již byla ukončena. Vy se ptáte na očekávanou prognózu.

Milá Nikolo,

sama správně tušíte, že přesnou odpověď Vám nikdo nedá, že jde vždy jen o odhad, v mém případě velmi nejistý, protože jsem Vaši tetu nikdy neviděla, neznám výsledky zobrazovacích ani laboratorních vyšetření, nevím jak rychlá je progrese nemoci během posledních týdnů. Spíše bych ale řekla, že Vaše teta může mít před sebou čas v řádu týdnů či měsíců než let. Lepší odpověď by Vám asi uměl dát její ošetřující lékař, který má k dispozici všechny výsledky a tetu zná.

Rozhodně bych však řekla, že tetin čas už může být vzácný, navíc lze předpokládat, že jí budou postupně ubývat síly. Pokud tedy máte čas s tetou být, podniknout spolu něco pěkného, nechat si od ní vyprávět její životní příběh apod., neodkládala bych to. Přeji Vám i Vaší tetě vše dobré a myslím na Vás.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková