Teta má nádor jater a metastázy, kouří, pije pivo, je hubená. Co čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 1. listopadu 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,  chtěla bych se zeptat, jaká je prognóza a co můžeme očekávat u naší tety ve věku 73 let, váží 43kg., kouří 20 cigaret a vypije 4 až 5 piv denně. V září 2017 byl nalezen nádor v levém jaterním laloku a ihned odstraněn, ale v dubnu 2018 byla zjištěna mnohočetná ložiska v játrech a ihned byla zahájena chemoterapie, která byla ukončena v září 2019 z důvodu pokročilého metastatického onemocnění. Teď bude jen navštěvovat paliativní ambulanci. Poslední vyšetření PET/MR: Morfologická i metabolické progrese metastáz v játrech. Metabolická progrese patologické aktivity v uzlinách retroperitoneu, při hlavě slinivky a vpravo v malé pánvi, morfologicky stacionárně zvětšena uzlina při hlavě pankreatu. Děkuji za odpověď. Petra
Petra
Vaší tetě lékaři zjistili nádor jater, po jeho operačním odstranění se rakovina vrátila, nyní jsou přítomna mnohočetná ložiska v játrech a lymfatických uzlinách, onkologická léčba byla z důvodu progrese ukončena. Ptáte se, co můžete od nemoci dále očekávat a na odhad časové prognózy.

Milá Petro,

bohužel prognóza onemocnění je nepříznivá, s časovým horizontem nejspíše v řádu týdnů. Je třeba počítat s postupným úbytkem sil, potřeba pomoci bude narůstat. Selhávající játra mohou způsobovat žluté zbarvení pokožky a očního bělma, také se mohou objevit otoky nohou či hromadění tekutiny v dutině břišní, tzv. ascites. Mohou se vyskytnout i krvácivé komplikace (snadná tvorba modřin nebo i krvácení do zažívacího traktu). Stoupající hladina bilirubinu a dalších metabolitů, která játra již nedokáží zpracovat, se může projevit i psychickými změnami, jako je zvýšená spavost, ale i zmatenost až delirium.

Chuť k jídlu většinou klesá a není dobré nemocného nutit. Kouření ani pivo bych v této fázi onemocnění již tetičce nezakazovala, možná je to poslední věc, která ji ještě baví.

Určitě je dobré již teď udělat plán, kde a kým bude o tetu nejlépe postaráno. Pokud byste chtěli o tetu pečovat doma, doporučovala bych zajistit službu některého z mobilních hospiců, pokud ve Vašem okolí nějaký funguje, aby Vám se zvládnutím možných komplikací pomohli. Případně podat žádost do lůžkového hospice nebo jiného zařízení, kde by se o tetu dobře postarali, pokud by domácí péče nebyla možná.

Přeji Vám i Vaší tetě, abyste těžkou situaci zvládli co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková