Teta má 4. stadium rakoviny plic s metastázami na mozku. Hodně spí, zvrací, má oteklý obličej. Bojím se, že brzy umře.

Odpověď na dotaz ze dne 8. 12. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám tetu která má rakovinu plic s metastazemy na plicich na mozku měla taky ale byla odstraněna gama nozem postoupila.chemoterapii 3x poslední 4 byla ukončena stim že se její stav naopak zhoršuje a není ji pomoci lecba ukoncena 4.stadium, nyní je v domácí péči tlumena leky proti bolesti její stav se zhoršuje nejí nemá sílu chodit porad spi zvrací dělají se uzliny má otekly oblycej přidali se vysoke teploty byl nasazen včera vecer morfium bojím se toho že v nejbližších dnech nam umře její stav se zhoršuje každým dnem.

Lucie

Dobrý den paní Lucie,

Váš dotaz vnímám jako velikou obavu z toho, že Vaše maminka umírá. Nezaznamenala jsem ve Vašem dotazu otázku, ale nejspíš je pro Vás v tuto chvíli důležité sdílet obavu a smutek z toho, co velmi intenzivně vnímáte. Možná byste ráda věděla, jestli Vám Vaše obavy potvrdím, nebo je můžu vyvrátit. Vaše maminka velmi rychle ztrácí sílu, ulehla, hodně spí a potřebuje léky proti bolesti. Dostává Morphin, který bývá na léčbu onkologické bolesti dobře účinný a zároveň uleví i od dušnosti, která často doprovází pokročilé tumory plic. Vnímáte, že se stav maminky zhoršuje ze dne na den, že je s Vámi čím dál méně v kontaktu.

Samozřejmě je velmi těžké se vyjádřit k tomu, jak dlouho Vaše maminka může žít, když jsem ji neviděla. Ale situace, kterou popisujete, skutečně může odpovídat závěru života. Bohužel se nedá vyloučit, že má Vaše maminka před sebou poslední dny.
To, co je pro ni teď velmi důležité, je fyzická úleva, což, předpokládám, máte zajištěno nějakou domácí zdravotní péčí, když maminka dostává Morphin. Stejně důležité však je, aby měla maminka kolem sebe co nejbezpečnější prostředí. To, co má ráda a ty, které má ráda. Nebraňte se smutku ani pláči, obojí k situaci patří a když maminka ucítí, že smutek není tabu, může si i ona dovolit sdílet své pocity a obavy. A to jí může velmi ulevit. Berte každý den jako dar a možnost být spolu, říct si to důležité. Nic neodkládejte. Kolik času Vaše maminka má, nevíme. Ale stejně jako se krátí její čas, ubývají i její síly, které už bohužel zpět nezíská. To, co zvládne vnímat dnes, nemusí vnímat zítra nebo pozítří.
Je dobře, že si uvědomujete závažnost jejího stavu, protože to může být důležitým krokem k tomu uvědomit si, co může být v této situaci důležité. Pro maminku, pro Vás, pro ostatní členy rodiny či přátele. Nemáte v rukou časovou jednotku, kterou má maminka před sebou, ale můžete mít v rukou to, jakým způsobem, v jakém prostředí a s kým ten čas stráví.

Moc mě mrzí, že Vám nemůžu odpovědět víc optimisticky a pozitivně. Přeji Vám mnoho sil a mamince co neklidnější čas v náručí Vaší láskyplné péče.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz