Tchyně zemřela před 6 lety, tchán s námi nemluví, byt přepsal na švagra. Může po nás švagr žádat úhradu poloviny pohřbu?

Odpověď na dotaz ze dne 1. července 2021 zobrazit původní dotaz
Dobry den,od smrti tchyne s nami tchan neni v kontaktu,je to 6 let. Byt prepsal na svagra a jestli ma nejake penize nevim.Chci se zeptat jestli po nas svagr muze pozadovat abychom zaplatili polovinu castky za pohreb.Vzhledem k chovani svagra a tchana se chci zeptat zda to muzu odmitnout. Dekuji Holmanova
Brigita Holmanova

Dobrý den,

k úhradě nákladů za pohřeb pravděpodobně nejste povinni.

Bohužel nelze z Vašeho popisu situace zjistit, zda Váš manžel získal část dědictví po své matce, nebo zda pozůstalost stačila k úhradě nákladů pohřbu. Proto není možné dát Vám konkrétní odpověď a pokud by se nedařilo situaci zmírnit dohodou s příbuznými, doporučujeme Vám zkonzultovat Váš případ s advokátem.

Občanský zákoník obecně stanoví, že náklady pohřbu a opatření pohřebiště se hradí z pozůstalosti. To se ale pravděpodobně mělo už stát, pokud je tomu, jak píšete v dotazu, již šest let od úmrtí Vaší tchyně. Pokud by pozůstalost nestačila ke krytí nákladů toho způsobu pohřbu, jaký si zesnulý přál, musí být pohřben alespoň slušným způsobem podle místních zvyklostí. Pokud by byly náklady pohřbu hrazeny z vlastních prostředků některým z dědiců, měl by pak ale ten nárok vymáhat vyrovnání se na jiných dědicích. Nejsem si ale jistá, zda nakonec Váš manžel dědil, nebo nikoliv, ani z čeho se hradily náklady pohřbu.

S pozdravem

Barbora Steinlauf