Tchyně se v LDN po operaci nohy velmi zhoršila a odmítá se postavit a zkoušet chodit. Bojím se, co bude až jí propustí domů.

Odpověď na dotaz ze dne 2. června 2008 zobrazit původní dotaz
Dobrý den potřebovala bych poradit,můj muž má matku v LDN.Je po operaci nohy,byla na vyndání šroubu ze stehení kosti.Nejhorší je,že ji nikdo nemůže donutit chodit.Nejdříve to bylo tím šroubem,nyní ji bolí páteř a nemůže se ani posadi,natož postavit.Nechá se vozit i do koupelny prý ji tam vezli v nějaké síti.Je jí 75 let.Vím že jí může cokoliv bolet,ale ona se nechce hýbat už jí nedonutí ani sestřičky.Co bude,až bude muset opusti LDN.Jsme oba zaměstnaní,domů chodíme večer.Ona se nepřinutí jít ani na WC.Můžete mi poradit.Děkuji Schmiedová
Irena Schmiedová
Popisujete situaci, kterou zažívá leckdo z nás, když je potřebné začít se starat o staré či nemocné rodiče nebo přátele a příbuzné.

Vážená paní Ireno,

Vaše tchyně zřejmě trpí bolestmi, a jak píšete, nechce nebo možná nemůže se hýbat. Asi Vás zlobí, že se tchyně víc nesnaží, ale těžko můžeme soudit, co prožívá nebo čím trpí. Možná Vám může ještě víc informací poskytnout její lékař – i co se týče prognózy a toho, co by bylo právě teď nejvíc potřeba.

Je také možné, že se jí vlastně už nechce nic a všechno je jí zatěžko, nemá žádnou motivaci k tomu, aby se snažila – ale to si jen představuji, nevím, jak to je v jejím případě. Ale v podstatě pro každého člověka je ztráta hybnosti a soběstačnosti traumatizující. Často ale v takové situaci starý nebo nemohoucí člověk skládá zbraně, některý potřebuje povzbuzení a podporu, někdo vlastně jen respekt k tomu, že může cítit a dělat to, co cítí a dělá.

V každém případě ale Vaše tchyně potřebuje péči, nepostará se sama o sebe. To je zřejmě také fakt, ze kterého máte obavy a neumíte si představit, jak ho řešit. Možná jste už s manželem udělali nějaký plán nebo máte představu, jak se o Vaši tchyni postarat, možná je víc příbuzných, kteří se mohou podělit o péči o ni, v každém případě ale mohou do situace vstoupit i instituce, které se péčí o takové klienty zabývají – jde o pečovatelské služby (jejich seznam dle kraje a okresů si můžete vyhledat zde: Registr poskytovatelů sociální péče) či agentury domácí péče, na které by Vám kontakt mohl poskytnou praktický lékař Vaší tchyně, který má v kompetenci jejich péči předepsat nebo je můžete vyhledat v kontaktech.

Možná, když se podaří vytvořit nějaký smysluplný „jízdní řád“ péče o matku Vašeho manžela a Vaši tchyni, zažijete spolu ještě i hezké a klidné chvíle

Držíme Vám palce a myslím na Vás,

Ilona Peňásová