Tchyně má rakovinu, za kterou mě vinní. Nikdy se nesmířila, že si mě její syn vzal. Mám strach, že mě proklíná a odejde ze světa bez usmíření. Nechce se mnou ale komunikovat.

Odpověď na dotaz ze dne 29. března 2012 zobrazit původní dotaz
Dobry den, kdyz jsme se s manzelem pred 8 lety potkali, velmi zahy jeho maminka onemocnela rakovinou prsu. Prs byl odebran, avsak zanedlouho byla rakovina diagnostikovana i v prsu druhem. Vylecila se a dokonce se vratila na rok do prace. Pak ji ale byla diagnostikovana rakovina plic, z cehoz se opet dostala. Po asi rocni remisi a jiz v invalidnim duchodu, dostala plicni embolii a byla diagnostikovana rakovina mozku. A proc nyni pisi. Vztah mezi mnou a manzelem tim byl od zacatku ovlivnen. Tchyne je velmi silna osobnost. Od sameho zacatku jsem ji ale nepadla do oka a davala mi to vzdy najevo. Dokonce jsem se od manzela dozvedela, ze ho v den svatby prosila, at se (se mnou) nezeni. Nemuze totiz prijmout fakt, ze pochazim z rozvedene rodiny, a je presvedcena, ze tyto deti nemaji vubec poneti o tom, jak ma fungovat kompletni rodina. Nyni mame dve krasne deti. Manzel ale travi kazdy den na telefonu hodiny se svoji matkou v domneni, ze treba zitra uz ji neuslysi. Jeho matka mne vini z toho, ze jsem jeji rakovinu zpusobila, protoze jsem v ni vyvolala stres. Ted uz mne proklina i tchan. V zivote jsem ale s nimi nemela vaznejsi roztrzku, v zivote jsme se nepohadali, a protoze bydli 600km od nas, tak jsem tam byla opravdu jen parkrat. Tchan nemuze prekousnout, ze jsem jim odvedla syna tak daleko. Muj manzel je na sve matce zavisly, tchyne vsak nereaguje na moje emaily, ci telefony. Mam hruzu z toho, ze az tchyne odejde do jineho sveta, ze zustanu prokleta. Nevim, zda si mam s tchyni promluvit osobne, ja bych hrozne rada, ale ona vse ode mne vnima jako pretvarku, odmita si se mnou popovidat z oci do oci, vyhyba se mi, ale po manzelovi posila takoveto informace. Bojim se, co se stane s manzelem, az mu odejde maminka. Jak s nim po tom mluvit? Podotykam, ze o nemoci sve matky se bavit odmita. Hrozi nam rozvod? Jelikoz jsem verici katolicka a slabe povahy (absolutne nekonfliktni typ), bojim se prokleti, ze mi nebude odpusteno, a ze si toto ponesu s sebou do sveho vlastniho hrobu. Vim, kolik mne stalo motliteb a odpustek za mou vlastni babicku, se kterou jsem se nestihla vcas rozloucit kvuli sporum s otcem (tlacil na babicku ohledne dedictvi ve svuj prospech). Predem velmi dekuji za odpoved.
Ela
Napsala jste nám o nemoci své tchyně, ale hlavně o problematických vztazích ve Vaší rodině. Vypadá to, že nemoc Vaší tchyně zdůraznila silný vztah mezi ní a jejím synem a hlavně její antipatie vůči Vám jako jeho manželce. Ve chvíli, kdy je Váš manžel veden k tomu, aby dával přednost své matce, a dokonce jste manželovou rodinou obviňována z tchyniny nemoci, začíná se u Vás prohlubovat manželská krize a narůstají Vaše obavy o vztah s manželem i o Vaše vyrovnávání se s celou situací.

Dobrý den, paní Elo,

Vaše obavy jsou na místě – tlak, který popisujete, je nejspíš velmi silný a zasahuje základní lidské emoce i prožívání.

Problémy mezi Vámi a manželem by mohlo pomoci probrat s odborníkem. Máte možnost vyhledat pomoc některého z manželských poradců nebo alespoň požádat o rozhovor kněze ve Vaší farnosti, který by měl být také dostatečně erudovaný, aby Vám pomohl nahlédnout možnosti, jaké s manželem nyní máte. Užitečné kontakty na psychoterapeuty můžete získat také v krizovém centru nebo na krizové telefonní lince. Sama cítíte, že by mohlo být přínosné s manželem o všem mluvit a probrat Vaše společné možnosti. Pokud manžel není nyní schopen o svých či společných trápeních mluvit s Vámi sám, podpora ze strany odborníka či autority by mohla vzájemné sdílení těchto vážných obtíží nastartovat.

Možná i Vy sama už začínáte pochybovat o své a manželově roli v celém tom trápení. Píšete, že „jste manžela odvedla“, jako by byl manžel objektem, který jste vzala jeho rodičům. Pokud můžete s manželem hovořit alespoň o tom, že současná situace mezi Vámi je záležitostí obou a vznikla na základě Vaší vzájemné lásky a dohody (nebo na základě Vašich možností) – založili jste rodinu, mohl by to být dobrý začátek k tomu, abyste současnost začali zase vnímat společně a ne odděleně pod vlivem jeho původní rodiny.

Kněz nebo odborník na energoinformatiku by Vám mohl pomoci objasnit záležitosti okolo proklínání. Existují možnosti, jak následky nenávisti, kterou na nás někdo cílí, odstranit.

Důležité je také, abyste měla Vy dostatek péče a pochopení od ostatních lidí (přátel, psychoterapeuta nebo Vašich příbuzných), abyste měla možnost sama nepropadat třeba nadměrné zlosti či zoufalství ze situace, ve které jste se ocitla. Takové pocity jsou sice přirozené, ale je vhodné získat pro sebe co nejvíce péče či podpory, aby Vám nekomplikovaly vyrovnávání se s negativním vztahem s rodiči manžela. Také by Vám podpora okolí mohla přinést více klidu pro zvládání starostí.

Přeji Vám, abyste našla dostatek sil i zdrojů u sebe i ostatních lidí, abyste mohla obtížným obdobím dobře projít.

Zuzana Vondřichová