Tchýně má IV stupeň rakoviny plic a nemoc dále postupuje. Teď má zánět průdušek, hubne, slábne, leží, kolik má ještě času?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 3. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den , máma ( tchýně) 58 let má IV stupeň rakoviny plic, metastáze,nemalobuněčné nádory, mutace nádorů, rozlézají se , první operován v páteři blízko míchy takže je ochrnutá od prsou dolů, cítí jen pravou nohu a to trošku jen prsty, druhý je v pravé lopatce kyčelní noha , který se neoperoval,bere chemoterapii v prášcích které nezabírají, už má třetí. Doktor řekl že jí prodloužil život o 2,5 roku, teď má třetí prášky a nezabírají, myslím že chemoterapie v jejím případě ne,operace byla vyloučena má to poblíž srdce,ale otázka má zní jak dlouho tu ještě bude? Teď má zánět průdušek,je hubená až moc , její obvodní tu byl a říkal že je až moc hubená, slabá a unavená,to vidím taky jak za poslední měsíc chřadne, když to tak vše přočítám myslím si že už je v stádiu konce ale jak dlouho se bude trápit? Všechno jí bolí hlavně teď když má ten kašel,je unavená, vyčerpaná, předtím toho moc nesnědla,natož teď.Sice pan doktor předepsal nutriční stravu ale říkal že to stejně nepomůže což tomu věřím. A nasadil ATB a prášky na roztáhnutí průdušek.Myslíte že se v tomto nepletu když si myslím že umře? Kolik času ještě má? Je to opravdu špatné s ní i sám pan doktor( obvodní) říkal že je to špatné a ono ještě k tomu když je z ní ležák , který je vázaný na někoho moc nepřidává k uzdravení že? Sice se píše že umírající spí, pospávají tak máma celé noci nespí,max.4 hodiny , přes den taky moc nespí,ona nemůže pořádně spát skrz ty nohy, bolí jí a dělají neplechu a teď ještě ten kašel který má už přes měsíc protože prášky nezabírají!
Děkuji mockrát předem za odpověď Jiřina

Jiřina

Stav maminky, jak jej popisujete, se zdá být opravdu velmi vážný. Má pokročilý karcinom plic, který je bohužel rozšířený i v dalších místech, zejména v kostech. Operace nebyla možná a chemoterapií se nedaří zastavit postup nemoci. Maminka je imobilní po operaci páteře, je velmi hubená, slabá a její stav se stále zhoršuje. Trápí jí kašel a silné bolesti, které ji budí ze spaní. Dle Vašich slov je vyčerpaná. Nyní dostává antibiotika a pan doktor jí předepsal výživu, ale zdá se Vám nereálné, že by to mohlo pomoct. Ptáte se, jak dlouho tento stav může trvat, obáváte se, že je v závěru života.

Dobrý den, paní Jiřino,

podle toho, jak situaci popisujete, je velmi pravděpodobné, že maminka nemá mnoho času před sebou. Takto na dálku nemůžu říct nějaký konkrétní časový odhad, řádově to můžou být týdny. Jestli je hodně hubená a vyčerpaná, tak mnoho měsíců to nejspíš nebude. To, co je teď velmi důležité, je léčba všeho, co ji obtěžuje a vyčerpává. Zmiňujete bolesti a kašel, možná by se vzhledem k diagnóze mohla objevit dušnost. Jak sama vnímáte, léčit takto pokročilou nemoc již není možné, ale v dnešní době máme k dispozici léky, které mamince můžou ulevit, aby si mohla odpočinout, aby mohla alespoň v noci spát. Nejspíš maminka zvládne ještě polykat, dávejte jí nyní hlavně to, na co má chuť, nebo alespoň to, co v ní nevyvolává odpor, aby ještě nezačala zvracet. Pokud jí nutriční přípravky chutnají, tak to je skvělé, ale hodně pacientů je netoleruje, tak jí do toho nemusíte nutit. Nejspíš její situaci skutečně nezmění. S léky je to podobně. Pokud by měla s některým lékem potíže (například jej spolknout, nebo by je zvracela), tak lze redukovat medikaci na to, co přináší bezprostřední úlevu. Rozhodně je čas, obrátit se na hospicové zařízení, buď lůžkové nebo domácí. Dle Vašich možností a dle dostupnosti ve vašem regionu.

Přeji Vám mnoho sil a mamince co největší úlevu.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz