Tchýně chtěla být pohřbena jinde než chce její muž. Můžeme jí její přání splnit, i když její muž nesouhlasí?

Odpověď na dotaz ze dne 7. června 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den tchýně chtěla být pohřbena jinde než chce její muž, dcery chtějí její přání splnit. Její muž dobrovolně předal urnu s jejími ostatky dcerám. Můžeme ji pohřbít tam kam si přála i když s tím její muž nesouhlasí? Ne proto že by ji miloval, ale jen proto aby na ně tlačil ohledně dědictví. Tchýně s ním již delší dobu nezilažila. Děkuji za odpověď.
Šimi

Dobrý den,

moc mě mrzí Vaše komplikovaná situace. V § 113 občanského zákoníku je stanoveno, že člověk má právo si rozhodnout, jak bude po smrti naloženo s jeho tělem, dále pak i jaký bude mít pohřeb. Nezanechá-li o tom výslovné rozhodnutí, rozhodne o jeho pohřbu manžel zemřelého, a není-li ho, děti zemřelého. Z Vaší zprávy jsem pochopila, že Vaše tchýně takové přání (byť jen ústně) vyjádřila. Podle výše uvedeného tedy budete postupovat v souladu se zákonem, když vypravíte pohřeb způsobem, který si Vaše tchýně přála.

S pozdravem

JUDr. Barbora Vráblová, Ph.D.