Tchánovi před rokem zjistili karcinom jícnu. Lékaři už ukončili léčbu. Jak mu pomoci? Jak dlouho bude takhle žít?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 5. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
tchánovi před rokem zjistili dlazdicovy karcinom jicnu nějakých 12 cm. Nádor je operativní, ale zrkz jeho zdravotní stav nemohli operovat protože měl mrtvici. Lékaři zacli chemoterapii i ozařování bohužel po ozařování mu zůstala místo nádoru jizva 10cm i kousek ještě nádoru nevíme jestli see bude znova rozrůstat nebo ne protože se mu tam bohužel nedostanou ani hadicou, hned to začne krvácet a nemá to zkoro vůbec průchozí. Nicméně nám už lékaři ukončili léčbu, že už žádná není tchán se zhoršuje má bolesti v oblasti hrudi i v oblasti žaludku (má i velký vřed) i u vývodů, už skoro nic nejí, nemá na nic chuť ani nemá chuť jak to jídlo chutná ani už nepolkne skoro vodu jen když zapiji prášky, které mu dtrtime. Slábne většinu dnů spíše polehava teď je ziveenj spíše jen výživou kterou mu dáváme do žaludku. Má otázka je, jak mu pomoct a délku života prodlouzit nebo jak dlouho takhle může žít? Děkuji za odpověď

Anonym

Vašemu tchánovi byl před rokem diagnostikován karcinom jícnu, terapie byla ukončena. Ptáte se, jak mu pomoci prodloužit život. Zajímá Vás, jaká je prognóza.

Dobrý den,

rozumím, že máte o Vašeho tchána velikou starost.

Vnímáte, že s postupem nemoci pomalu ubývají síly, nemá chuť k jídlu a sotva spolkne doušek vody. Nejspíše se tedy nádor v oblasti jícnu rozšířil a jícen se ještě více zúžil. Bohužel rakovinu v tomto stadiu není možné porazit ani délku života prodloužit. To co můžeme ovlivnit a za co stojí bojovat, je kvalita života. Nemoc přináší mnoho nepříjemných projevů a ty lze mnohdy ovlivnit léky. Například bolesti, které popisujete, jsou jistě ztišitelné. Nevím odkud jste, nicméně lze kontaktovat Vašeho praktického lékaře, onkologa nebo paliativní tým, pokud je ve Vaší nemocnici, s prosbou o nastavení analgetické terapie. Léky na tlumení bolestí lze podávat pomocí náplasti, ze které se postupně lék uvolňuje. Jiné lze podat do konečníku, nakapat nebo rozdrtit a podat spolu s výživou do žaludku nebo rozpustit v ústech. Kombinací několika z nich se dá bolest výrazně potlačit. Co se týče výživy. Často se stává, že pacient v nějaký moment začne výživu do žaludku odmítat. Jak tělo postupně slábne, samo si umí říct, kolik potravy je schopné zpracovat a poté i představa chystání stravy vyvolá v nemocném nepříjemný pocit. Je dobré umět toto přijmout a jídlo ani potravu do žaludku nenutit.

To nejdůležitější co můžete nyní dělat je být mu nablízku, být oporou a respektovat na co má sílu a na co se už necítí.

Přeji Vám mnoho sil .

S úctou

MUDr. Zuzana Martínková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Zuzana Martínková

MUDr. Zuzana Martínková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz