Tchán umřel v Německu, co je nutné nyní zařídit?

Odpověď na dotaz ze dne 6. prosince 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, co je prosím nutno zařídit, pokud tchán umřel v Německu? V Německu dlouhodobě pracoval, celou rodinu má však v ČR a HU. Rodina se domluvila na zpopelnení v Německu a pohřbu v Maďarsku. Ačkoli tchán umřel na rakovinu, v pitevní zprávě má uvedeno jako příčinu smrdit covid 19. Pohřební služba, u které se tělo nachází, dle pravidel nemůže pozůstatky vydat k transportu bez zaplacení vysokého poplatku dle covidovych regulací. Na koho je se možné obrátit v objasnění těchto "pravidel"? Co kromě úmrtního listu bude nutno v Německu zařídit? Děkuji, LZ
Lucia

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že neznám veškeré podrobnosti případu (občanství Vašeho tchána, pojištění apod.), nemohu Vám konkrétně popsat možný postup, popř. potřebné a legislativou vyžadované kroky. Na případ nebude dopadat jen česká právní úprava, ale i mezinárodní předpisy. Odpověď je proto koncipována spíše jako odkázání na relevantní instituce, které by měly být schopny Vám po sdělení bližších informací pomoci.

Při úmrtí blízkého v zahraničí se můžete obrátit na pojišťovnu, u které měl zesnulý sjednáno pojištění. Ta je také klíčovou institucí v případě, že byste měli zájem o repatriaci – převoz těla zemřelého do České republiky. Z dotazu ale chápu, že tomu tak ve Vašem případě není. Nicméně nejen s proplacením různých služeb Vám poradí právě pojišťovna Vašeho tchána, pokud u ní měl platně pojištění sjednáno.

Dále doporučuji informovat se na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Můžete kontaktovat zastupitelský úřad v Německu, například na nouzové lince.

Konečně se můžete obrátit i na Kancelář veřejného ochránce práv (ombudsmana), a to prostřednictvím emailu: podatelna@ochrance.cz; či telefonického kontaktu: 542 542 888.

Přeji Vám mnoho sil,

Barbora Steinlauf