Tchán nezná vážnost své diagnózy a po léčbě si plánuje plnit své sny. Je správné, že neví, že mu zbývá málo času?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, tchánovi diagnostikovali glioblastom multiforme 4st. Nádor je bohužel neoperovatelný. Tchán má nyní začít chemoterapii a radioterapii. O vážnosti diagnózy vím pouze já a manžel. Takové přání měla tchýně, která také neví prognózu. Nechce o tom vůbec mluvit. Jenže mě se s tím velmi těžce žije. Trápí mě, že čas teď běží nějak rychleji...a kdyby tchán věděl o závažnosti a prognóze svého onemocnění...třeba by se svým časem naložil jinak. Samozřejmě si uvědomuji nutnost projevy nádoru minimalizovat. Ale toho kvalitního a aktivního života bude málo a on to neví. A mě to velmi trápí. Plánuje si po léčbě splnit sny. Cestovat. Vzít vnoučata pod stan...a já při jeho vyslovení těchto plánů jen těžce zadržuji slzy a nasazuji křečovitý úsměv, za kterým skrývám bolest. Protože vím, že nic z těch plánů už nestihneme.... Nevím, co je správné. Kdyby šlo o můj čas tady, tak bych byla ráda, kdyby mi někdo řekl, že ho mám málo a spoustu věcí bych si chtěla zařídit nebo se někam podívat.

Olina

Píšete, že Váš tchán má pokročilý nádor mozku, o vážnosti diagnózy na přání Vaší tchyně neví. Trápí Vás, že si nemůže svůj čas plánovat s ohledem na prognózu nemoci a plánuje věci, které se už nezdají jako možné. 

Dobrý den,

přijde mi velmi pochopitelné, že se Vám těžce žije s tím, že víte o tchánově zdravotním stavu víc, než on sám, že jste u toho, když si dělá plány, které podle Vašich informací bohužel nejsou už možné. To mi přijde jako velká zátěž, kterou na sobě s manželem máte. Zmiňujete, že je to na přání tchyně. Umím si představit, že chce svého manžela ochránit, že může mít obavu z jeho reakce, kdyby věděl víc. Představuji si, že jste pro ni s manželem asi velmi důvěryhodní, když na Vás delegovala, abyste měli nejvíc informací. Nejzásadnější mi ale přijde, jaké přání má ohledně zdravotních informací přímo tchán. On má právo se rozhodnout, zda informace o svém aktuálním zdravotním stavu, o plánu léčby a očekávatelných výsledcích chemoterapie a radioterapie chce vědět a do jaké míry podrobností. Může svůj názor na to také měnit (kdyby se na začátku rozhodl, že informace nechce, může se teď rozhodnout, že chce vědět víc a naopak). On má také právo určit, kdo z jeho blízkých může být lékaři informován. 

Pokud máte pocit, že neměl dobrou příležitost ke klidnému hovoru s lékařem, je možné se ho zkusit zeptat, zda by o to stál a případně mu pomoct se na to připravit, osvědčuje se sepsat si otázky, které jsou pro něj důležité. Pokud by o to tchán stál, může být hovoru někdo z Vás přítomen. 

Je také možné, že tchán v tuto chvíli žádné další informace nechce a pomáhá mu dělat si hezké plány na později, aby teď zvládl náročnou léčbu. Strategie mohou být různé. 

Přemýšlím také nad tím, zda je možné něco z těch plánů o kterých mluví třeba alespoň v upravené podobě zrealizovat už teď. Pokud má na to alespoň trochu sílu a je to prakticky možné, mohlo by být fajn, kdyby mohl být s vnoučaty v kontaktu. Významné pro obě strany mohou být i krátké návštěvy,  předání obrázku nebo namluvení vzkazu, videohovor a podobně. Pokud by Vám to přišlo užitečné, můžete tchána podpořit, že nemusí čekat, až bude moct jet stanovat, může si užívat vnoučata už teď a pomoct mu hledat vhodné možnosti. Možná ale toto všechno přirozeně probíhá.

Vnímám Vaše velké nasazení v náročném rodinném období. Přála bych Vám laskavost k sobě samé, prostor pro to, co Vy potřebujete, abyste mohla tchána i tchyni dále provázet těžkým obdobím.

S přáním všeho dobrého

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz