Tchán má tumor žaludku s metastázami. Jak mu mohu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám tchána s tumorem žaludku metastáze na plicích játrech jícnu -zaveden sten, páteří kůži ložiska kolem srdíčka má nasazenou paliativní chemoterapii jeho stav se zhoršuje odmítá mi stravu i tekutiny za celý den do něj dostanu jen 350 ml vody a 3 lžičky polívky .hodně zvrací hleny na toaletu jde jen 2x za den na malou jinak pořad spí a má bolesti morfinové náplastí 70 moje otázka je jak mu pomoci a jak rychle se to muže zhoršovat popřípadě konec jeho trápení děkuji za odpověď

Lucie

Váš tchán má karcinom žaludku s metastázami na plicích, játrech a jícnu. Podstupuje paliativní chemoterapii. Velmi málo jí a pije, hodně spí a trpí bolestmi, na které má morfinové náplasti. Ptáte se, jak mu můžete pomoct a zajímá vás prognóza onemocnění.

Dobrý den,

popisujete stav Vašeho tchána s pokročilým nádorem žaludku a ptáte se, jak mu pomoci. Podle Vašeho popisu tchán přijímá minimum tekutin, odmítá stravu, zvrací, přes den hodně pospává a má bolesti i při nalepené opiátové náplasti. Toto jsou známky pokročilého nádorového onemocnění, pravděpodobně v poslední fázi nemoci. Velice bych Vám doporučila kontaktovat praktického lékaře Vašeho tchána, aby Vám pomohl řešit nepříjemné příznaky (bolest, zvracení), které tuto nemoc provázejí. Podpořit Vás může také domácí hospic- seznam těchto zdravotnických týmů, které přijedou za vámi domů a jsou schopni tyto nepříjemné stavy řešit a s péčí o tchána Vám pomoci můžete nalézt v adresáři. Kontaktujte je a poproste o pomoc. Mohou přijet k vám domů, aplikovat léky, které pomohou ulevit od bolesti i zvracení a vysvětlí vám, co se bude dít a jak nemoc bude postupovat.

Pokud není v místě Vašeho bydliště dostupný domácí hospic, je možné se obrátit i na lůžkový hospic, kde pacienta převezmou na lůžko, postarají se o něj a vy, nebo kdokoliv z rodiny u něj může trávit čas a být mu nablízku.

Podle toho, jak stav popisujete (nejí, během dne spí, málo pije a močí atd.) je velmi pravděpodobné, že je nemoc již tak pokročilá, že čas, který Vašemu tchánovi zbývá může být velmi krátký. Pacienti, kteří mají takovéto příznaky většinou umírají během několika dnů, maximálně krátkých týdnů. Každý člověk je ovšem jiný a záleží i na dalších okolnostech.
Je skvělé, že se tchánovi snažíte pomoci.

Přeji Vám i Vašemu tchánovi, abyste účinnou pomoc a úlevu opravdu brzy nalezli.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz